Петролът поскъпва във вторник, като инвеститорите търсят изгодни сделки след вчерашния спад в цената от над 4%, предизвикан от опасения заради увеличаването на производството от ОПЕК+. В същото време силните икономически данни от САЩ и Китай подобриха перспективите за възстановяване, съобщава Ройтрес.
Фючърсите върху суров петрол сорт Брент повишават цената си с 1,11% до 62,84 долара за барел, след като поевтиняха с 4,2% в понеделник.
Фючърсите върху американския лек суров петрол (WTI) поскъпват с 1,21% до 59,36 долара за барел след вчерашния спад в цената от 4,6%.
Пазарните настроения бяха стимулирани от проучване на Института за управление на доставките (ISM), показващо, че активността в индустрията на услугите в САЩ е достигнала рекордно ниво през март. Данните излязоха след положителни новини за работни места от петък.
Работните места извън селскостопанския сектор в страната са се увеличили с 916 хиляди през миналия месец, а стойността за февруари беше ревизирана до 468 хил. нови работи места, показват данните на Министерството на труда. Равнището на безработица е спаднало до 6%, а процентът на участие на работната сила е нараснал.
Данните от САЩ „подчертаха инерцията за растеж в най-голямата икономика в света, подобрявайки перспективите за търсене на енергия“, каза стратегът на DailyFX Маргарет Янг.
В допълнение към положителните настроения, възстановяването в сектора на услугите в Китай набира скорост през март, тъй като фирмите наемат повече работници и бизнес оптимизмът се повишава, показа проучване на частния сектор, публикувано днес.
В същото време Великобритания трябва да облекчи ограниченията заради пандемията с коронавирус на 12 април с откриването на много обекти, включително всички магазини, фитнес зали, фризьорски салони и зони за хранене на открито.
Това компенсира притесненията от сключеното миналата седмица споразумение от Организацията на страните-износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници (ОПЕК +) за връщане на 350 хил. барела на ден на пазара, още 350 хил. барела през юни и други 400 хил. барела през юли.
Саудитска Арабия също ще преустанови допълнителното си доброволно намаление от 1 милион барела на ден. В същото време членът на ОПЕК Иран увеличава предлагането.
Сега вниманието на пазара е насочено към преговорите между САЩ и Иран във Виена от вторник като част от разговорите за съживяване на ядрената сделка от 2015 г. между Техеран и световните сили.
САЩ очакват преговорите да бъдат "трудни" и не предвиждат бърз напредък.
„Пробивът в преговорите между САЩ и Иран във Виена тази седмица почти сигурно ще доведе до поредното понижение на цените на петролните пазари, тъй като инвеститорите се опасяват от по-голямо увеличение на предлагането от страна на Иран“, каза Джефри Халей, старши анализатор на пазарите за Азиатско-Тихоокеанския регион в OANDA.
* Информацията е актуална към 09:47 часа българско време