Петролните цени се понижават с над 4%, след като Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и техните съюзници, водени от Русия, решиха да започнат постепенно увеличение на производството от май, съобщава Ройтерс.
Цените са притиснати и от индикациите за по-голямо предлагане от страна на Иран, както и от оптимизма около възстановяването на американската икономика.
Цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 4,21 на сто до 62,13 долара за барел. Фючърсите върху американския West Texas Intermediate поевтиняват с 4,64% до 58,60 долара за барел.
Рязкото поевтиняване на петролните фючърси след тридневния дълъг уикенд за католическия Великден е факт въпреки серията от данни, показващи силен отскок на икономиката на САЩ и въпреки очакванията за нарастване на потреблението на петрол през настоящата година.
Миналия четвъртък страните в рамките на ОПЕК+ се договориха за постепенно повишаване на съвместното производството през трите месеца, започващи от май. В същото време Саудитска Арабия реши постепенно да отмени едноличното си решение за съкращаване на производството с 1 млн. барела на ден, а членът на ОПЕК - Иран, който беше освободен от съвместното споразумение за ограничаване на добивите, също повиши петролното си производство.
петрол
Междувременно Financial Times съобщи през уикенда, че Китайската народна банка е инструктирала чуждестранни и местни кредитополучатели да поддържат ръста на заемите през първото тримесечие на приблизително същото ниво от миналата година, ако не и по-ниско.
"Това не е добра новина, тъй като може да навреди на нарастващия стоков цикъл и цените на петрола могат да реагират неблагоприятно на този импулс“, заяви Стивън Инес, главен стратег на глобалните пазари в компанията Axi.