IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Петролните компании изгубиха 20% от капитализацията си от 2012 г. насам

Зелените компании бавно изместват изкопаемите горива от инвестиционните портфейли, показва анализ на Carbon Tracker

11:05 | 31.03.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

От 2012 година насам петролните компании са изгубили 20% от пазарната си капитализация, сочат изчисленията на Carbon Tracker, цитирани от Ройтерс. Този спад е за сметка на ръста на "чистите" компании, сочат данните.

В периода 2012 - 2020 година инвеститорите са закупили акции на петролни, газови или въглищни компании, както и свързани с изкопаеми горива бизнеси, на стойност 640 млрд. долара. Те са загубили 123 млрд. долара, или 20% от своите инвестиции, въпреки бичите настроения на пазарите през по-голяма част от този период.

На обратния полюс са инвестициите в "чистия" бизнес. В този период инвеститорите са вложили 56 млрд. долара в акции на компании от този сектор. Стойността на този портфейл е 77 млрд. долара.

Климатичният риск не може да бъде пренебрегнат и зелените компании бързо разместват старите нагласи, коментират авторите на анализа. "Инвеститорите осъзнаха факта, че компаниите, свързани с изкопаемите горива, няма още дълго да се радват на ръстовете, които имаха преди", обяснява Хенрик Йепесен от Climate Tracker.

Но дори и с доброто представяне на финансовите пазари зелените компании са далеч от възможността сами да финансират енергийната трансформация, необходима за недопускане на ръста на глобалните температури с повече от 1,5°С до края на това столетие.

Според изчисленията на анализаторите за това са необходими инвестиции от между 3 и 5 трилиона долара годишно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:58 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още