Петролните цени се насочват към четвърти месец на печалби въпреки моментния спад в стойността, докато трейдърите са насочили своя фокус към предстоящата среща на представителите на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и техните съюзници, съобщава Bloomberg.
Цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 1,32% до 66 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI поевтиняват с 1,35% до 62,67 долара за барел.
Цената на сорта Mars в същото време нараства с 0,41% до 63,13 долара за барел.
Средната цена на кошницата на ОПЕК отчита ръст от 0,42% до 64 долара за барел.
петрол
Петролните пазари са застрашени от нова ескалация на напрежението в Близкия изток, след като САЩ извършиха въздушна атака в Източна Сирия по обекти, за който се предполага, че принадлежат на иранските въоръжени сили. Това е първият въздушен удар на американските сили, откакто Джо Байдън стана президент преди месец, като операцията е съгласувана с партньорите на САЩ, посочва говорителят на Пентагона Джош Кърби.
В същото време трейдърите очакват търсенето на "черно злато" от Китай да се забави, след като стана ясно, че запасите на страната са достигнали почти пълния си капацитет заради множеството покупки на евтин петрол през 2020 г.
Енергийните министри на ОПЕК+ ще се срещнат в началото на март на фона на растящия пазарен оптимизъм, изразен и от редица анализатори и банки. Скорошното екстремно застудяване в Тексас, което сви значително производството на петрол в САЩ, задълбочи затягането на пазара, като се очаква по-оскъдното предлагане да се задържи и през следващите месеци.
Американската сондажна индустрия отчете почти 6 млн. барела комбинирани производствени загуби по време на застудяването от миналата седмица, като според Vitol Group пазарът изживява силен глобален краткосрочен дефицит, тъй като спадът при запасите задържа темп от 2 млн. барела до 3 млн. барела на ден.