Цените на петрола продължават да растат и достигнаха 13-месечни върхове на фона на опасенията, че голямото застудяване в Тексас може да наруши добива на суровини в САЩ за дни или дори седмици, предизвиквайки нови покупки, съобщава Ройтерс.
Петролът от сорта Брент поскъпва с 0,78% до 64,84 долара за барел, след като по-рано тази сутрин достигна 65,23 долара за барел - най-високото си ниво от 20 януари 2020 г.
Фючърсите върху американския лек суров петрол (WTI) повишават цената си с 0,69% до 61,56 долара за барел, като по-рано докоснаха ниво от 61,8 долара за барел, което е най-високата цена от 8 януари 2020 г.*
И двата бенчмарка се повишиха с около 1 долар за барел в сряда и нараснаха с над 6% от затварянето си миналия четвъртък.
Производителите и рафинериите в Тексас останаха затворени за пети ден, а губернаторът нареди забрана за износ на природен газ от щата, за да се опита да ускори възстановяването на мощностите.
Според анализаторите от Wood Mackenzie производството на приблизително 1 милион барела суров петрол е било спряно и може да минат седмици, преди да бъде напълно възстановено.
„Цените на петрола отново получиха тласък от очакванията, че прекъсванията на производителите и рафинериите в Тексас поради студената буря могат да продължат известно време“, коментира Хироюки Кикукава, генерален мениджър в Nissan Securities.
„С надеждата за свежи икономически стимули в САЩ и по-широко разпространение на ваксината срещу COVID-19 се очаква цените на петрола да запазят възходящата тенденция“, каза той, прогнозирайки, че WTI може да тества ключово ниво от 65 долара.
Американските запаси от суров петрол са се понижили с 5,8 милиона барела през седмицата до 12 февруари до около 468 милиона барела, в сравнение с очакванията на анализаторите за спад с 2,4 милиона барела, показват данните на Американския петролен институт.
Данните от Американската администрация за енергийна информация (EIA) ще бъдат публикувани по-късно в четвъртък.
Растежът на цените на петрола през последните месеци беше подкрепен и от затягане на световните доставки, дължащо се най-вече на съкращаване на производството от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзни производители в групата на ОПЕК +, която включва и Русия.
Източници на ОПЕК + казаха пред Ройтерс, че производителите на групата вероятно ще облекчат ограничаването на предлагането след април, предвид възстановяването на цените.
* Информацията е актуална към 09:37 часа българско време