Международната агенция по енергетика (МАЕ) намали прогнозата си за потреблението на петрол за 2021 г. с 200 000 барела на ден, позовавайки се на продължаващите ограничения при пътуванията и по-слабата икономическа активност в глобален план заради пандемията от коронавирус, съобщава Bloomberg.
Ребалансирането на световните петролни пазари остава "крехко" на фона на по-мрачните прогнози за търсенето и възстановяването на доставките, изтъква МАЕ в своя месечен доклад.
В същото време агенцията повиши прогнозата за доставките на петрол извън рамките на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) с 400 000 барел на ден, тъй като възстановяването на цените стимулира инвестициите в сектора.
"Подновените блокади, строгите ограничения за мобилността и бавното разпространение на ваксините в Европа забавиха очакваното възстановяване", подчертават от МАЕ.
И все пак перспективите на пазара изглеждат по-оптимистични през втората половина на годината. Растящите петролни запаси рязко ще намаляват, докато потреблението на гориво ще се засилва.
"Перспективите за икономиката и търсенето на петрол през 2021 г. изглеждат по-светли въпреки краткосрочната слабост", споделя Торил Босони, ръководител на отдела за петролни пазари в МАЕ, в интервю за Bloomberg.
Цените на петрола нараснаха до едногодишен връх от над 60 долара за барел на борсата в Лондон, тъй като разпространението на ваксините срещу коронавирус поддържа надеждите за възобновяване на нормалния живот, докато страните от по-широкия алианс ОПЕК+ продължават да ограничават добива.
Обединението, обхващащо 23 държави и водено от Саудитска Арабия и Русия, обеща миналата седмица да ускори елиминирането на излишните запаси, натрупани по време на пандемията. Алиансът поддържа ограничения в размер от около 7 милиона барела на ден, което се равнява на 7% от глобалните доставки.
"Търсенето изпреварва предлагането, а запасите от петрол падат много, много рязко", посочва Босони.
Очаква се през 2021 г. да бъдат възстановени около 60% от изгубеното търсене от миналата година, според МАЕ. Световното потребление на петрол ще се увеличи с 5,4 млн. барела на ден през тази година до средно 96,4 млн. барела на ден, допълват от агенцията.
В краткосрочен план обаче пазарните условия очертават временен спад. Търсенето ще намалее с 1 милион барела през това тримесечие спрямо края на миналата година, като сега МАЕ прогнозира, че запасите ще се увеличат през второто тримесечие, след като миналия месец базираната в Париж агенция очакваше, че ще се задържат като цяло стабилни.
Американските производители на шистов петрол, особено онези, които оперират в Пермския басейн, могат да се възползват от по-високите цени, за да увеличат разходите, изтъква МАЕ. В Канада производителите възобновиха цялото производство, което беше спряно през 2020 г., и изпомпват рекордни количества петрол.
Общите доставки извън ОПЕК+ ще се увеличат с 830 000 барела на ден през тази година, след срива от 1,3 милиона барела през 2020 г., добавят от агенцията в своя доклад.