ОПЕК+ съобщи, че ще продължи да се стреми към бързо изчистване на свръхпредлагането на петрол заради пандемията - оптимистичен сигнал за цените, които вече достигнаха едногодишен връх, пише Bloomberg.
Министрите, водени от Саудитска Арабия и Русия, „подчертаха значението на ускоряването на ребалансирането на пазара без забавяне“ на фона на „несигурни“ перспективи за световната икономика и търсенето на петрол. Суровият петрол в Ню Йорк продължи ръста си след съобщението, като напредна с 2,9% до над 56 долара за барел.
Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници направиха двумесечна пауза преди да възстановят част от милионите барели суров петрол, които спряха при появата на коронавируса, смазал търсенето на петрол миналата пролет. Саудитска Арабия затяга още доставките този и следващия месец с допълнително понижение от 1 млн. барела дневно.
Комисията остави разговорите за това какво да се прави след края на двумесечната пауза за следващото си заседание на ниво министри в началото на март. ОПЕК+ задържа към момента над 7 млрд. барела дневно, или около 7% от глобалните доставки.
Онлайн срещата на Съвместната министерска комисия за мониторинг беше необичайно гладка и кратка за заседание на ОПЕК+, като продължи малко над един час. Когато коалицията от 23 страни се събра миналия месец, разговорите продължиха два дни и бяха помрачени от разногласия до каква степен да бъдат ограничено предлагането.
Допълнителни съкращения
Тогава саудитският енергиен министър принц Абдулазиз бин Салман обяви допълнителното съкращение с 1 млн. барела на кралството пред нищо неподозиращия пазар и против волята на руския си колега Александър Новак. Оттогава цената на WTI е нараснала с около 17%.
Макар че Рияд често настояваше за мерки, които да подкрепят цените и така да помогнат за покриването на държавните разходи, Москва има различна гледна точка, опасявайки се, че високите цени ще предизвикат прилив на доставки от конкуренти като производителите на шистов газ в САЩ.
Но в комюникето, подкрепено от министрите в сряда, страните членки на ОПЕК+ изглеждат силно обединени относно ползите от запазването на строг контрол върху предлагането. Допълнителните ограничения от Саудитска Арабия бяха отбелязани „с благодарност“ от комисията.
Вътрешни данни на групата показват, че стратегията им ще продължи да постига успех. Раздутите наличности от петрол в развитите страни трябва да се върнат на средните си нива от 2015-2019 г. до август, сочи доклад, подготвен за заседанието на комисията.
„Постепенното разпространение на ваксините в света е положителен фактор за останалата част от годината, подкрепящ глобалната икономика и търсенето на петрол“, се казва в комюникето на комисията.
Оживен дебат
Но идния месец дебатът може да е по-оживен, когато ОПЕК+ ще трябва да реши дали да съживи нова част от спряното производство. Групата възстановява доставките на порции от 500 хил. барела дневно всеки месец.
Комисията призова в страните членки в комюникето да останат „бдителни и гъвкави“.
Лидерите на комисията отново настояха членовете, които не са приложили напълно обещаните съкращения като Ирак, да изпълнят ангажименитите си, съобщиха делегати. Затънал в икономическа криза, Ирак често нарушаваше ограниченията за производството си миналата година, за да заздрави приходите си.
Страната е повторила готовността си да компенсира по-ранно свръхпроизводство, съобщи ОПЕК в комюнике, публикувано след срещата. Казахстан, която също редовно нарушаваше ограниченията си, е дала сходно обещание.
Багдад често твърдеше, че ще изпълни ангажиментите си и обеща рязко съкращение през януари, но данни за износа показаха, че отново не е спазил обещанието си.
За подобряване на спазването на ангажиментите в редица африкански страни членки ОПЕК+ назначи нигерийския петролен министър Тимипре Силва за специален пратеник, става ясно от отделно комюнике. Силва ще разговаря с представители на Конго, Екваториална Гвинея, Габон и Южен Судан за подобряване на прилагането на договорките и за компенсиране на предишни пропуски.