IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Износът на петрол от Венецуела падна до нивата от 40-те години

Заради санкциите на САЩ износът през 2020 година намалява с почти 38 на сто, показват данните на държавната PDVSA

10:09 | 04.01.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Износът на петрол от Венецуела падна до нивата от 40-те години на миналия век, показват данни на държавната петролна компания PDVSA, цитирани от Ройтерс. През миналата година страната е изнасяла по едва 626 хил. барела петрол дневно, което е намаление от почти 38 на сто.

Намалението по отношение на износа на петролните продукти е в рамките на 51% до 83,7 хил. барела дневно.

Като цяло на световните пазари предлагането на петрол и петролни продукти се свива заради пандемията от COVID, но значително по-малко - в рамките на около 9 на сто.

Причината Венецуела да изнася най-малките количества петрол в последните 77 години са санкциите, които налага САЩ върху основните търговски партньори на държавната петролна компания, сред които и руската "Роснефт", както и върху собствениците на танкери. Целта е да бъдат пресечени начините за финансиране на президента Николас Мадуро.

Заради тези ограничения преизбраният през 2018 година Мадуро задълбочи връзките си с Иран, за която има съмнения, че препродава венецуелски петрол. От своя страна САЩ налагат санкции и на Техеран във връзка с ядрената програма на страната.

Сред помощниците на Венецуела в износа на петрола се оказаха и Обединените арабски емирства (ОАЕ), които се смятат за близък съюзник на Вашингтон в Близкия изток. Страната се превърна в хъб за продажбата на петрол от Венецуела. За да стигне суровината до там, много кораби изключват транспондерите си или използват имена на дадени за скрап кораби, за да скрият идентичността си.

Въпреки наложените от Запада ограничения, Николас Мадуро остава на власти с помощта на армията, пише още Ройтерс. Неговият режим има подкрепата на Куба, Русия и Китай.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още