Тази година не беше като никоя друга за цените на петрола.
Световните цени завършват годината на около 51 долара за барел, близо до средната стойност за периода 2015-2017 г., но това е само прикритие за една нестабилна година, пише Ройтерс.
През април суровият петрол в САЩ потъна дълбоко на отрицателна територия, а Брент падна под 20 долара за барел, поразени от пандемията с COVID-19 и ценовата война между петролните гиганти Саудитска Арабия и Русия.
Останалата част от 2020 г. беше прекарана във възстановяване от този спад, тъй като пандемията засегна търсенето на гориво по целия свят. Докато краткотрайният спад на американските петролни фючърси до отрицателни нива от -40 долара за барел през пролетта няма да се повтори през 2021 г., новите блокади и поетапното пускане на ваксините за лечение на вируса ще ограничат търсенето през следващата година, а може би и след това.
„Наистина не сме виждали подобно нещо - нито във финансовата криза, нито след 11 септември“, каза Питър Макнали от изследователската компания „Third Bridge“. „Въздействието върху търсенето беше забележително и бързо“, добави той.
петрол
Търсенето на изкопаеми горива през следващите години може да остане по-слабо дори след пандемията, тъй като страните се стремят да ограничат емисиите, за да забавят изменението на климата. Големи петролни компании като BP и Total публикуваха прогнози, които включват сценарии, при които търсенето на петрол в световен мащаб може да е достигнало своя връх през 2019 г.
Световното производство на нефт и течни горива е спаднало през 2020 г. до 94,25 милиона барела на ден от 100,61 милиона барела през 2019 г., а производството се очаква да се възстанови само до 97,42 милиона барела през следващата година, според данни на Администрацията за енергийна информация (EIA).
„Всеки цикъл се усеща като най-лошият, който някога сте преживявали, но този беше безпрецедентен“, коментира Джон Роби, главен изпълнителен директор на базирания в Тексас производител на петрол Teal Natural Resources LLC.
петрол2
С разпространението на случаите на коронавирус правителствата налагат блокади, като държат гражданите на закрито и далеч от пътищата. Потреблението на сурови и течни горива е спаднало до 92,4 милиона барела на ден за годината, което е 9% спад от 101,2 милиона барела на ден през 2019 г., съобщи EIA.
Променящият се пейзаж представлява заплаха за рафинериите. Преработвателният капацитет на пазара се сви с около 1,5 милиона барела, каза Morgan Stanley.
Капацитетът за дестилация в световен мащаб се очаква да продължи да се увеличава, според GlobalData, но намаляващото търсене и слабите маржове на бензин, дизел и други горива накараха рафинериите в Азия и Северна Америка да затворят или да ограничат производството.
Спирането в по-развитите икономики „поставя рафинериите на силно конкурентния пазар за износ на продукти“, се казва в прогнозата на BP, публикувана през септември.
Следващите няколко месеца вероятно ще бъдат нестабилни, тъй като инвеститорите преценяват отслабеното търсене срещу поредния потенциален скок в предлагането на петрол от производители, включително Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници.
„Пазарите бяха бурни и хаотични през последните 12 месеца с дълготрайни последици, като пазарът започва да формира нови контури на нормалност и следвирусно равновесие“, казват анализаторите от Mitsubishi UFJ Financial Group.