Иран обяви, че възнамерява да удвои производството си на петрол през следващата година, тъй като страната очаква отслабване на американските санкции, след като Джо Байдън заеме президентския пост в САЩ през януари.
Министърът на петрола Биджан Зангане заяви пред иранските депутати в събота (12 декември), че правителството има за цел да добива по 4,5 милиона барела петрол и газов кондензат на ден през следващата иранска календарна година, започваща на 21 март 2021 г., съобщава Bloomberg.
Зангане посочи, че Иран ще увеличи износа на петрол до 2,3 млн. барела на ден, при условие че САЩ облекчат санкциите срещу енергийния сектор на страната, съобщи по-рано иранската агенция IRNA.
Очаква се прогнозираният износ на Иран да покрие 25% от бюджета на страната за годината, приключваща март 2022 г., като правителството планира да намали зависимостта си от петролната индустрия по отношение на приходите.
Петролният добив на Иран е намалял почти наполовина до 1,9 млн. барела на ден, откакто президентът на САЩ Доналд Тръмп се оттегли от ядрената сделка с ислямска република през 2018 г. и поднови американските санкциите.
Иранският износ на петрол, който преди три години достига 2,6 млн. барела на ден, е спаднал до едва 133 000 барела дневно, според данни на Bloomberg. Почти всички петролни доставки на Иран отиват за Китай.
Увеличаването на износа на Иран може да създаде главоболия за широкия алианс ОПЕК+, който се опитва да поддържа глобалния петролен пазар балансиран, докато трае пандемията от коронавирус. Въпреки че Иран е член на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), картелът освободи страната от производствените съкращения заради американските санкции, които притискат нейния добив.
Байдън, който трябва да положи клетва като президент на САЩ на 20 януари, вече сигнализира, че иска да върне САЩ в рамките на Иранското ядрено споразумение, което беше сключено, докато той беше вицепрезидент по времето на Барак Обама
Все пак някои търговци се съмняват, че от Вашингтон са склонни да позволят увеличаването на иранския петролен износ в момент, когато търсенето на петрол е ограничено от вируса.
„Не мисля, че ще видим твърде много ирански петрол на пазара“ през 2021 г., споделя Майк Мюлър от Vitol, най-големият независим търговец на петрол в света. Той добави, че за САЩ не е приоритет да облекчават санкциите, освен ако пазарът не изисква подобни действия.