Златните мини се ориентират към електроенергия от възобновяеми източници, за да намалят емисиите въглероден диоксид, отбелязва доклад на Световния съвет по златото (WGC).
Секторът е поставен под натиск да намали емисиите въглероден диоксид след ръста в цените на ценния метал, търсен от инвеститорите като убежище при кризи, отбелязва Ройтерс.
В доклада е записано, че на базата на досегашните заявки и състоянието на индустрията емисиите въглероден диоксид трябва да намалеят с 35% до 2030 година. Това се дължи основно на растящата декарбонизация на електроенергията в мрежата. В допълнение самите златни мини имат намерение да заместят източниците на енергия, използвана директно за добив, и да се обърнат към възобновяеми енергийни източници.
Според оценките на бранша, ако се комбинират замяната на доставената електроенергия и на въглищата в мините с ВЕИ, златните мини ще работят в съзвучие на целите, записани в Парижкото споразумение, а именно - повишение на глобалната температура с не повече от 1,5 градуса по Целзий до 2100 година.
Златодобивният сектор трябва да намали емисиите си с 92% до 2040 година, за да изпълни записаното в Парижкото споразумение за климата, отбелязва още Ройтерс.
Анализите се базират на данни от 158 златни мини, които не включват мините в Китай, който е най-големият производител на злато в световен мащаб, но за които няма достоверна информация. Тези 158 мини отговарят за около 55% от добива на злато в световен мащаб.
От WGC посочват, че до голяма степен плановете им за намаляване на емисиите са зависими от компаниите, които инвестират в производството на зелена електроенергия.