Цените на петрола продължиха ръстовете си в понеделник, като търговците наблюдаваха възстановяване на търсенето на суровина благодарение на успешните опити за ваксина срещу коронавирус, въпреки че цените останаха под настиск от подновяване на блокадите в няколко страни, съобщава Ройтерс.
Настроението на инвеститорите беше подкрепено и от надеждата, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), Русия и други производители, група, известна като ОПЕК+, ще продължи да държи под контрол добива на суров петрол.
Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 0,75% до 45,41 долара за барел, докато тези върху американския лек суров петрол (WTI) повишават цената си с 0,64% до 42,69 долара за барел.
„Позитивните настроения продължават след последните добри новини за ефикасността на коронавирусните ваксини в процес на разработка и очакванията, че на срещата на ОПЕК+ в края на този месец групата може да удължи настоящите съкращения с между 3 и 6 месеца“, коментира Стивън Инес , главен стратег за глобалните пазари в axi.
Ваксините на BioNTech SE и Moderna Inc. срещу Covid-19 може да получат условно разрешение за пускане на пазара още от втората половина на следващия месец. Това обяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, което означава, че блокът би могъл да започне разпространение на медикамента горе-долу по същото време като САЩ.
Д-р Монсеф Слауи, главен научен съветник по програмата за борба с коронавируса на САЩ Operation Warp Speed, заяви, че Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) вероятно ще даде одобрение за разпространение на ваксината в средата на декември.
Междувременно ОПЕК+, която заседава на 30 ноември и 1 декември, разглежда възможностите да забави с поне три месеца от януари постепенното възстановяване на добива с 2 млн. барела дневно.
Но по-малките руски петролни компании все още планират да изпомпват повече суров петрол тази година, въпреки глобалното споразумение, заяви група, представляваща производителите, в петък.
В същото време американските енергийни фирми намалиха броя на платформите за добив на нефт и природен газ за първи път от 10 седмици.
*Информацията е актуална към 08:50 часа българско време