Цените на петрола поеха надолу в отговор на повторните ограничения за спиране на нарастващия брой нови случаи на заразени с COVID, които намалиха перспективите за икономически растеж и търсенето на горива, съобщава Ройтерс.
Миналата седмица американската Администрация за енергийна информация (EIA) съобщи за увеличаване на търсенето на петрол в САЩ, което доведе до намаляване на запасите от суров петрол. Тези от дестилати пък записаха най-големия спад от 2003 г. насам, когато ураганът Делта намали производството на петрол и затвори рафинериите в Мексиканския залив .
Фючърсите на сорта Брент поевтиняват с 0,86% до 42,76 долара за барел, докато тези на американския лек суров петрол понижават цената си с 0,81 до 40,63 долара за барел. По-рано по време на сесията и двата сорта поевтиняха с 1 долар за барел.
В Европа някои държави възобновиха комендантския час и ограничителните мерки, за да се справят с новите случаи на коронавирус, като Великобритания наложи по-строги ограничения в петък.
„Това осакатява краткосрочните прогнози за търсенето на петрол", каза Едуард Моя, старши пазарен анализатор в OANDA в Ню Йорк. „Анемичното търсене ще принуди ОПЕК+ да отложи всяко облекчаване на съкращенията в производството на петрол.
Генералният секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо заяви, че търсенето се възстановява по-бавно от очакваното и организацията ще гарантира, че цените на петрола няма да спаднат рязко отново.
Най-големите световни търговци на петрол Vitol, Trafigura и Gunvor заявиха, че наблюдават бавно възстановяване на търсенето на петрол поради новия пик на пандемията.
*Информацията е актуална към 08:46 ч.