IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Цените на петрола се стабилизираха след възобновяване на добива

Цените са под натиск от опасения относно възобновяването на доставките, а растящите случаи на COVID в САЩ и Европа пораждат безпокойство за търсенето на горива

10:09 | 13.10.20 г.
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;&nbsp;Daniel Acker/Bloomberg</em></p>

Снимка:  Daniel Acker/Bloomberg

Цените на петрола останаха стабилни във вторник след понижението от близо 3% през предходната сесия, последвало възобновяването на производството в Норвегия, Мексиканския залив и Либия, а Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира 5% спад в световното търсене на енергия през 2020 г., предава Ройтерс.

Фючърсите на американския лек суров петрол повишават цената си с 4 цента до 39,47 долара за барел, докато тези на сорта Брент поскъпват също с 4 цента до 41,76 долара за барел.

Цените на петрола са под натиск от опасения относно възобновяването на доставките, докато нарастващите случаи на COVID в САЩ и Европа пораждат безпокойство за растежа на търсенето на горива, изправяйки пред ново предизвикателство Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници (ОПЕК +).

След като Норвегия възобнови добива, а ураганът „Делта“ се укроти и работниците се върнаха на петролните платформи в Мексиканския залив, всички погледи бяха насочени към Либия, която възобнови добива в най-голямото си нефтено находище "Аш Шарара".

Общата продукция на Либия в понеделник беше 355 хил. барела, като преди блокадата най-голямото петролно поле в страната произвеждаше около 300 хил. барела на ден.

„Това на практика ще увеличи с 0,3% глобалното предлагане на петрол за много кратък период от време“, заяви анализаторът на Commonwealth Bank Вивек Дар.

ОПЕК + ограничи предлагането, за да подпомогне повишаването на цените на петрола на фона на пандемията с коронавирус, като намаленията от 7,7 милиона барела на ден трябва да се запазят до декември. Панелът за мониторинг на пазара на производителите трябва да заседава следващия понеделник.

"Няма да бъде огромна изненада, ако най-накрая алиансът реши да се справи с влошаващата се ситуация и да промени действията си", заяви анализаторът на петролните пазари на Rystad Energy Бьорнар Тонхауген.

Международната енергийна агенция, която съветва западните правителства по отношение на енергийната политика, очаква в своята нова годишна прогноза за енергетиката възстановяване на световната икономика през 2021 г., а търсенето на енергия да се стабилизира до 2023 г.

При по-лошия сценарий графикът може да се измести с две години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още