Инвестициите в проекти за добив на природен газ в Близкия изток и Северна Африка ще нараснат, дори в момент, когато пандемията с коронавирус намалява търсенето на гориво, показва проучване на Arab Petroleum Investments Corp (Apicorp), цитирано от Bloomberg.
Газовите проекти, планирани или в процес на разработване в региона, ще генерират около 211 млрд. долара инвестиции между 2020 и 2024 г., се казва в изявление на корпорацията. В предишната си инвестиционна перспектива Apicorp изчисли, че разходите ще възлязат на 185 млрд. долара между 2019 и 2023 година.
Разширяването на производството в Катар, най-големия износител на втечнен природен газ, ще осигури до 22 млрд. долара планирани инвестиции, обяви базираната в Саудитска Арабия Apicorp.
Държавите от Близкия изток планират нови газови проекти, като същевременно намаляват петролните инвестиции, въпреки че пандемията удари цените и на двете горива. Това се дължи отчасти на правителствените политики, които насърчават използването на газ за производство на електроенергия вместо по-замърсяващата алтернатива на суровия петрол.
Битката за осигуряване на купувачи на втечнен природен газ ще стане по-ожесточена през следващите две или три години и някои производители може да изберат да потребяват повече газ на вътрешния пазар, ако глобалните цени за втечнен природен газ останат ниски, заяви главният икономист на Apicorp Лейла Бенали по телевизия Bloomberg.
„Ключовият въпрос е как печелите от газа - дали го изнасяте, или потребявате на вътрешен пазар“, каза Бенали. „Компанията трябва да отиде там, където може да получи най-много приходи за горивото, което произвежда“, обясни Бенали.
Според изследванията на Apicorp държавните компании осигуряват 92% от инвестициите в газовите проекти в региона.