Цената на петрола остава относително стабилна в четвъртък сутринта на фона на подновените надежди за нови фискални стимули в САЩ, които обнадеждиха инвеститорите. В същото време притесненията за търсенето заради новия ръст на болните с коронавирус не позволи на оптимизма да завладее напълно пазара.
Американският сорт West Texas Intermediate (WTI) поевтинява с 0,15% до 40,16 долара за барел. От своя страна международният бенчмарк Брент поскъпва с 0,3% до 42,44 долара за барел.
Златото също поевтинява с 0,2% до 1898,90 долара за тройунция.
Администрацията на президента Доналд Тръмп предложи нов пакет стимули на демократите в Камарата на представителите на стойност 1,5 трлн. долара. Помощите бяха обсъдени в сряда от финансовия министър Стивън Манучин и председателя на Камарата Нанси Пелоси, но до нова сделка така и не се стигна. Въпреки това по-рано през деня Манучин изрази надежда, че сделка може да има до четвъртък.
По думите му разговорите с Пелоси са постигнали напредък. В името на двупартийното споразумение бе отложено и гласуването на предложения самостоятелно от демократите пакет за нови помощи в размер на 2,2 трлн. долара, който обаче според републиканците е прекалено щедър.
В сряда цената на американския лек суров петрол скочи, след като данни на американската служба за енергийна информация показаха, че резервите от суровина и дестилат в страната са намалели повече от очакваното през миналата седмица.
Притесненията за търсенето обаче останаха – от коронавирус в САЩ са били заразени вече поне 7,2 млн. души, а починалите са над 206 хил. души. В световен мащаб болните вече са близо 34 млн.
Увеличаването на доставките от страните в ОПЕК също натежа върху цените на петрола. Производството е нараснало със 160 хил. барела на ден през септември спрямо август заради подновеното производство в някои обекти в Либия и увеличения износ от Иран, показват данни на Ройтерс.
„Увеличаването на доставките от ОПЕК+ ще рискува усилията им за ребалансиране, тъй като пазарът все още се справя със слабото търсене“, посочват в бележка от ANZ Research.
Според допитване на Ройтерс сред 40 анализатори и икономисти световното търсене ще се свие с 8 до 9,8 млн. барела дневно спрямо консенсуса, постигнат миналия месец за 8 до 10 млн. барела дневно.
Те намалиха и прогнозата си за цената на суровината тази година до средно 42,48 долара за барел за сорта Брент от 42,75 долара за барел месец по-рано.
Прогнозата за американския лек суров петрол е за 38,70 долара за барел спрямо 38,82 долара за барел през август.