Цените на петрола се понижават в понеделник, тъй като нарастващият брой на случаите на заразени с коронавирус намали надеждите за плавно възстановяване на търсенето на гориво. Така и двата основни сорта от суровината се отправят към първите месечни спадове в пазарните си стойности от известно време, информира Ройтерс.
Международният бенчмарк Брент поевтинява с 0,83%, или 0,36 долара, до ниво от 41,56 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се разменят за 39,91 долара за барел, което е понижение от 0,34 долара, или 0,84%.
Сортът Брент е на път да отчете първия месечен спад в цената си от шест месеца насам, докато WTI се насочва към първото си месечно понижение от април, тъй като възстановяването на ограниченията за мобилността в някои страни помрачава перспективите за възстановяване на търсенето на гориво.
„Новите случаи на COVID-19 се увеличават в големите щати на САЩ, подновявайки опасенията от ограничения на мобилността, заплашващи продължаващото през последното тримесечие възстановяване на търсенето на петрол“, посочват анализаторите на ANZ.
Освен това производителите от ОПЕК Иран и Либия допринасят за свръхпредлагането, като не спазват своите квоти за износ, въпреки усилията на Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници да ограничат производството.
И все пак генералният секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо заяви в неделя, че се очаква търговските запаси от петрол в страните от ОИСР да са малко над петгодишната си средна стойност през първото тримесечие на 2021 г., преди да спаднат под това ниво през останалата част от годината.
Единственият фактор, който може да предложи известна подкрепа на пазара, е перспективата за стачки, твърдят анализатори от ING.
В Норвегия, един от най-големите производители на петрол извън ОПЕК, стачка на служителите, която може да се състои на 30 септември, заплашва да намали производството на страната с 900 хил. барела на ден, съобщиха от Норвежката асоциация за петрол и газ в петък.
Също така, през уикенда бе възобновен конфликтиът между Армения и Азербайджан в Нагорни Карабах. Това породи безпокойство относно стабилността в Южен Кавказ, коридор за тръбопроводи, пренасящи нефт и газ до световните пазари.
От Американската комисия за търговия със стокови фючърси (CFTC) заявиха в петък, че инвеститорите са повишили нетните си дълги позиции в американски сурови фючърси и опции през седмицата, завършила на 22 септември.
„По-голямата част от покупките, наблюдавани през седмицата, се дължат на късо покритие, като брутните къси позиции спаднаха с малко над 20 хиляди лота“, казаха анализаторите на ING. Според тях инвеститорите може да са се вслушали в предупреждението на саудитския министър на петрола да не залагат на къси позиции на петролния пазар.
От своя страна, цената на златото бележи спад от 0,17% до ниво от 1863,20 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 08:56 часа.