Цените на петрола се повишават в петък, но се отправят към седмичен спад поради нарастващите опасения за ръста в броя на заразените с коронавирус в световен мащаб и ефекта на пандемията върху търсенето на гориво. Търговците изразяват и притеснения за възобновяването на износа от Либия, което ще увеличи предлагането, информира Ройтерс.
Международният бенчмарк Брент поскъпва с 0,50%, или 0,21 долара, до ниво от 42,15 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се разменят за 40,51 долара за барел, което е повишение от 0,20 долара, или 0,50%.
Цената на Брента е намаляла с 2,5% през тази седмица, докато WTI отчита понижение от около 1,5%. И двата сорта се насочват към месечен спад, който би бил първият за Брента от шест месеца насам.
Петролен танкер е забелязан да зарежда товари в четвъртък от един от трите либийски терминала, които бяха отворени през последните дни, а през следващите дни се очаква предлагането от там да бъде увеличено.
В Съединените щати, най-големият потребител на петрол в света, молбите за обезщетение при безработица са нараснали неочаквано през миналата седмица. Това предполага, че икономическото възстановяване се забавя.
Търсенето на гориво в САЩ остава в застой, тъй като пандемията ограничава пътуванията. Покупките на бензин за последните четири седмици са намалели с 9% на годишна база през миналата седмица, показаха данните на Администрацията за енергийна информация, публикувани в сряда.
В други части на света ежедневното нарастване на заразените с коронавирус достига рекорди и се въвеждат нови ограничения, които вероятно ще възпрепятстват пътуванията и търсенето на гориво.
В Индия производителността на рафинериите е спаднала с 26,4% на годишна база през август. Това е най-голямото понижение за показателя в последните четири месеца, тъй като разпространението на коронавируса възпрепятства индустриалната и транспортната дейност.
„Цените на суровините ще изпитат затруднения за повишаване на структурна основа, освен ако маржовете на рафинериите не се повишат“, смятат анализаторите на RBC Capital Markets
Печалбата от производството на горива в рафинерия в Сингапур е била 26 цента за барел в четвъртък в сравнение с 8,03 долара година по-рано.
От своя страна цената на златото бележи спад от 0,18% до ниво от 1873,50 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 08:54 часа.