Цените на петрола падат във вторник на фона на опасенията, че евентуален ръст на случаите на COVID-19 след дългия уикенд заради Деня на труда в САЩ, който също така бележи края на пиковия сезон на шофиране в САЩ, може да намали търсенето на гориво.
Анализ на Ройтерс показа, че случаите на коронавирус са се увеличили в 22 от 50-те американски щати в празничния уикенд, традиционно изпълнен със събирания за отбелязване на края на лятото. В същото време случаите се увеличават значително в Индия и Великобритания.
Фючърсите върху суровия американски петрол (WTI) поевтиняха със 76 цента, или 1,9%, до 39,01 долара за барел към 8.30 българско време, наваксвайки спада в цените на Брента за нощта.
Фючърсите върху Брента поевтиняха с 8 цента, или близо 0,2%, до 41,93 долара за барел, след като в понеделник поеха надолу с 1,5%.
Брентът поевтиня в понеделник, след като саудитската компания Aramco, най-големият износител на петрол в света, намали октомврийските официални продажни цени на арабския си лек суров петрол, смятан за признак, че растежът на търсенето може да отслабва, тъй като случаите на COVID-19 се увеличават по целия свят.
„Комбинацията с излизане от летния пиков сезон за шофиране в САЩ, който е сезонен фактор, пренасочи вниманието на пазара към това дали възстановяването на търсенето е достатъчно силно - и очевидно има някои съмнения, както показа ценовото решение на Aramco“, казва пред Ройтерс Лаклан Шоу, ръководител на стоковите изследвания към National Australia Bank.
На пазара тежат и предстоящите сезонни поддръжки на рафинериите в САЩ, които могат да намалят търсенето на суровина с 1,5 до 2 милиона барела на ден, казва той.
WTI и Брент сега се отдалечават от ценовия диапазон, в който бяха през целия август, като WTI сега е под 40 долара, след като се търгуваше за около 42 долара през по-голямата част от месеца. Брентът пък се обезцени от около 45 долара до под 42 долара сега. Пазарът беше подпомогнат от по-слабия щатски долар, който оттогава леко се възстанови.
„Това следва и тревожните признаци на възраждане на случаите на COVID-19 в други части на света. Това поражда опасения, че скорошното възстановяване на търсенето може да бъде спряно, тъй като обществеността остава предпазлива по отношение на продължителните пътувания”, се казва в анализ на ANZ Research.