IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Русия очаква цена на петрола от 55 долара за барел догодина

Руският енергиен министър Александър Новак предупреди, че не бива да се допуска прегряване на цените

18:50 | 04.09.20 г.
<p>
	Руският министър на енергетиката Александър Новак.&nbsp;<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Руският министър на енергетиката Александър Новак. Снимка: Bloomberg LP

Русия прогнозира средни цени на петрола между 50 и 55 долара за барел през 2021 г., тъй като развитието около ваксините за COVID-19 стимулира икономическото възстановяване, каза енергийният министър на страната Александър Новак, цитиран от Bloomberg.

Това би било подобрение спрямо тази година и достатъчно, за да покрие бюджета на Русия, но все още е доста под нивата преди пандемията и твърде малко за много от съюзниците на Москва в ОПЕК+.

„В глобален план е свършена голяма работа по ваксината“ и глобалната икономика постига ръст, тъй като страните разхлабват ограниченията си, заяви Новак в изказване пред Глобалната среща на върха по промишлеността и индустриализацията, която се проведе онлайн в петък. „Търсенето ще расте“, въпреки че остава несигурността на петролния пазар, допълни той.

Месеци наред цената на международния бенчмарк Брент се движеше близо до 45 долара за барел, като отскочи от големия спад, след като Русия и съюзниците й в ОПЕК направиха исторически съкращения на добива.

Новак не изключи възможността цените да нараснат до 65 долара догодина, както прогнозира Goldman Sachs Group, но също така предупреди, че не бива да се позволява да растат твърде бързо.

ОПЕК+ ще наблюдава глобалния петролен пазар ежемесечно, за да предотврати прегряване на цените и да намали волатилността, изтъкна Новак. По-рано тази седмица той заяви, че групата трябва да е готова да реагира на всякакви позитивни промени чрез постепенно увеличаване на добива на суров петрол.

Въз основа на настоящата сделка на ОПЕК+ страните членки ще прилагат комбинирано съкращаване на добива с около 7,7 млн. барела дневно до края на тази година. Това е по-малко от ограниченията от 9,7 млн. барела дневно, които картелът направи между май и юли в разгара на блокадите, но все пак налага тежко бреме на страните, които зависят от приходите от износ на петрол.

ОПЕК+ ще намали още съкращенията през януари до около 6 млн. барела дневно и ще запази това ниво до април 2022 г.

Инвеститорите в горива са насърчени от бързия темп на развитие на няколко потенциални ваксини през последните месеци. Но коронавирусът продължава да се разпространява свободно в много страни, а други, които овладяха епидемиите си, са изправени пред опасност от втора вълна.

Тази седмица цените на петрола намаляха на фона на растящите притеснения от силното търсене, като цената на Брент падна под 43 долара за барел в Лондон. Макар че бюджетът на Русия е готов за цена на суровия петрол над 42 долара за барел, много от най-близките й съюзници в ОПЕК от Персийския залив се нуждаят от цени над 60 и дори 80 долара за барел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:10 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още