Тези количествата могат да се свият допълнително през следващите седмици. Към момента налице са едва 6 танкера, които превозват 9 млн. барела саудитска суровина, насочени към САЩ, сочат данните за проследяване на морския транспорт. Според изчисленията ще са необходими около шест седмици, докато въпросните танкери достигнат крайната си дестинация. Това значи, че до средата на септември в САЩ ще бъдат разтоварени до 9 млн. барела петрол от Кралството.
Прогнозите показват, че ситуацията няма да се подобри съществено след това. Когато определяше цените на своя петрол за септември, Рияд направи значителна отстъпка за своите европейски клиенти, докато се намираше във война за пазарен дял с Русия. В същото време цените на саудитския петрол за САЩ остават непроменени.
3
По този начин саудитците се подсигуряват, че техният продукт ще остане по-слабо конкурентен спрямо местните тежки „кисели“ сортове, добивани от платформите в Мексиканския залив или вносния канадски петрол.
Властите в Саудитска Арабия и САЩ искат да видят цените на петрола да се повишават спрямо сегашните нива - бюджетът на Кралството все още зависи от приходите от петрол, а американската шистова промишленост отчаяно се нуждае от по-високи цени, за да се възстанови след серията от фалити. Президентът на САЩ Доналд Тръмп вероятно ще се зарадва от ограничените доставки на саудитски петрол - в края на краищата това би се отразило добре на реториката му относно енергийното господство на САЩ.
4
С плана си за свиване на доставките към американския пазар, Рияд се надява да повтори своя успех от втората половина на 2017 г., когато, след интервенция, цените се повишиха с 51% до ниво от 44,82 долара за барел в средата на юни до 67,87 долара за барел към края на годината.