IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Възстановяването на петролната индустрия на Либия - бавно и скъпо

Производството на петрол в страната, която има най-големите петролни запаси в Африка, се срива до 90 хил. барела на ден

14:04 | 28.06.20 г. 1
<p>
	<em><span font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Bloomberg</span></em></p>

Снимка: Bloomberg

Петролната индустрия в Либия е пред колапс след над девет години липса на поддръжка заради гражданската война, която уби хиляди и разруши десетки градове в страната, пише Bloomberg в свой анализ.

Липсата на основно обслужване остави тръбопроводите да ръждясват, а резервоарите за съхранение на петрол да се разпадат. А работата по възстановяването само на петролните кладенци може да струва над 100 млн. долара, заяви ръководителят на държавната петролна компания на Либия Мустафа Санала. По думите му правителството трудно може да си позволи подобни разходи. 

Размерът на щетите показва, че Либия, която има най-големите резерви на петрол в Африка, ще изпитва огромни трудности да възстанови бързо производството, дори и военният конфликт да приключи скоро.

Сега бойците се подготвят за решаваща битка в град Сирт, който се намира на два часа път от т.нар. петролен полумесец, където има множество терминали за износ на черно злато.

Към момента Либия произвежда близо 90 хил. барела петрол на ден. Това е иключително малко в сравнение с 1,6 млн. барела на ден, които компании като Eni SpA и Repsol SA добиваха в сътрудничество с либийската държавна петролна компания преди свалянето на Муамар Кадафи от власт през 2011 г. и поставянето на началото на войната. Досега Националната петролна компания на Либия успяваше да възстановява бързо операциите си след възвръщането на контрола си върху съоръжения за добив на петрол, които бяха затворени по време на сраженията. Но държавната компания изглежда, че вече не може да се справя напълно с това.

„Колкото по-дълго чакаме, щетите са по-големи, както и разходите“, коментира Санала. „За народа на Либия е трагедия, че бе позволено политическите игри да нанесат такива огромни щети върху най-важната инфраструктура на страната“, отбелязва той.

Политическият сблъсък внесе сериозно разделение в Либия. В столицата Триполи се намира подкрепяното от ООН правителство, където е и централата на либийската държавна петролна компания, а на изток е формирана конкурентна администрация. От януари тази година, когато бунтовническите сили на генерал Халифа Хафтар затвориха голяма част от петролните полета и пристанища в страната, производството на петрол в Либия се срина с над един милиона барела на ден.

Засега изглежда, че правителството в Триполи на Файез Ал-Сарадж, което е подкрепяно от Турция, печели надмощие на бойното поле. Правителствените войски отблъснаха западната офанзива на Хафтар и напреднаха до Сирт, който все още се контролира от бунтовниците. Когато Хафтар, който получава подкрепата на Русия и Египет, призова за прекратяване на огъня през този месец, правителството в Триполи отказа с аргумента, че първо ще превземе обратно Сирт и ключовата въздушна база „Джуфра“. Така краят на войната все още не изглежда много близо.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:47 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 34 rate down comment 1
korn
преди 4 години
Този пич Хафтар, който сега иска да превземе Триполи и е подпомаган от Русия, навремето се е борил срещу Кадафи подпомаган от Франция,Великобритания и САЩ. Ей това е истински бунтовник и наемник.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още