Цените на петрола се разминаха във вторник на фона на загрижеността относно заплахата за търсенето от втора вълна на коронавирус в световен мащаб и надеждите за по-нататъшни съкращения на доставките, информира Ройтерс.
Международният бенчмарк Брент поскъпва с 0,15%, или 0,06 долара, до ниво от 39,76 долара за барел. Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се разменят за 37,11 долара за барел, което е понижение от 0,01 долара, или 0,03%
Случаите на диагностицирани с коронавируса нараснаха до над 8 милиона в световен мащаб в понеделник, заразата се разпространява бързо в Латинска Америка, докато САЩ и Китай съобщават за нови огнища. Въпреки това анализаторите не очакват връщане към строгите блокади, наблюдавани в началото на годината.
„Макар че развитието на COVID-19 подчертава, че възстановяването на търсенето вероятно ще е бавен процес, изглежда малко вероятно да станем свидетели на връщане към строгите ограничения“, каза Стивън Инес, главен стратег по глобалните пазари в AxiCorp.
Надеждата за повече съкращения на доставките на петрол от големите производители също помага за предотвратяване на по-стръмни спадове на цените, казаха анализаторите.
Цените се повишиха в понеделник, след като министърът на енергетиката на Обединените арабски емирства изрази увереност, че производителите от ОПЕК+ - членове на Организацията на страните износители на петрол (ОПЕК) и техните съюзници, включително Русия - които не са били в пълно съответствие с предварително договорените съкращения, ще направят, каквото е необходимо, за да изпълнят задълженията си по споразумението.
„Обновеният оптимизъм, че намаляването на производството на ОПЕК+ може да остане в сила, дори при разрастване на втората вълна на коронавируса ще възпрепятства рязък спад на цените“, казва Едуард Моя, старши пазарен анализатор в OANDA.
Организацията на страните износители на петрол (ОПЕК) и съюзниците, включително Русия, колективно известни като групата ОПЕК+, се съгласиха да удължат срока по рекордните съкращения на производството си от 9,7 милиона барела на ден до края юли. Те също така призоваха членове, които не са надвишили квотите си, да компенсират своите ангажименти с допълнителни съкращения.
Американските производители също намаляват сондажите на фона на срива в търсенето на петрол.
Производството от седем големи американски платформи вероятно ще спадне до най-ниското си ниво от почти две години, или 7,63 милиона барела на ден, до юли, съобщиха от американската Администрация за енергийна информация в понеделник.
Сондажите в САЩ са намалели, а броят на нефтените платформи е спаднал под 200 през миналата седмица, достигайки най-ниското си ниво от юни 2009 г., заявиха от компанията за енергийни услуги Baker Hughes Co.
От своя страна, цената на златото бележи ръст от 0,39% до ниво от 1733,90 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 09:07 ч.