ОПЕК+ постигна съгласие за едномесечно удължение на рекордните съкращения в производството на петрол, които имат за цел да подкрепят възстановяването на цените на петрола, пише Bloomberg.
По време на видео конферентния разговор на представителите на картела, който тече в момента, делегатите заявиха, че всички държави са дали съгласието си за нова сделка. Групата ще запази свиването на добива в размер на 9,7 млн. барела дневно до края на юли, вместо да го облекчи до 7,7 млн. след този месец, както се планираше.
В допълнение към това страните, включително Ирак и Нигерия, обещаха изцяло да приложат производствените си ограничения и да направят допълнителни намаления от юли до септември, за да компенсират пропуските в целите си през май и юни, заявиха делегатите.
Сделката представлява победа за Саудитска Арабия и Русия, които прекараха седмица в убеждаване на другите държави да изпълнят своите задължения. Това е допълнителна победа и за енергийния министър на кралството принц Абдулазис бин Салман, който непрестанно настояваше колегите му да спрат с неизпълнението на квотите си.
Петролът тъкмо записа шестия си седмичен ръст в Лондон, като увеличи цената си почти двойно до 42,30 долара за барел от април насам, след като търговците очакваха по-строги доставки, докато търсенето се възстановява от блокадите заради коронавируса. В петък американският президент Доналд Тръмп приветства съкращенията на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници за спасяването на американската енергийна индустрия.
ОПЕК+ ще се срещне отново през втората половина на юни за нов преглед на случващото се на петролните пазари. Разговорът е планиран за 18 юни, когато ще заседава комисията на министрите за наблюдение, която ръководи сделката. Групата може да препоръча по-нататъшно разширяване на споразумението, ако прецени, че е необходимо, изтласквайки големите производствени съкращения и към август, твърди един от делегатите.
Свиването на производството винаги е болезнено за държавите, които зависят от петрола. Ирак в частност се нуждае от всеки цент, защото все още възстановява икономиката си след десетилетия на война и санкции.
Държавата направи по-малко от половината от определените съкращения миналия месец, така че пълното компенсиране ще изисква да свие производството с допълнителни 24% до около 3,28 млн. барела дневно, сочат изчисления на Bloomberg. Приемането на подобни условия рискува гневна реакция от иракските парламентаристи и опозиционни политически партии за отстъпването пред чуждестранния натиск.
преди 4 години Толкова намалено потребление на петрол означава нефункционираща или изключително забавена икономика. Което е много лошо за всички, дори и за нас, независимо какво работим. По-късно ефекта ще е опустошителен и ужасен, сравним с периода след голямата депресия.Ако имах вложения в пенсионни фондове точно сега бих изтеглил всичко и бих опитал сам да се грижа за пенсията си. От доста финансово-икономически илюзии няма да остане нищо и както винаги обикновените хора и вложители ще платят сметката като изгубят всичко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Малко по-високи цени на петрола за сметка на намалени обеми. Не виждам това с какво помага на компаните, че да им се вдигат акциите. А ти защо искаш да се вдигнат точно сега, смяташ да продаваш ли? Ако си убеден, че потреблението след време ще се върне на предкризисните нива, по-добре използвай ниските цени за да си напазаруваш още. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Това е зле за България която купува петрол. Ти за някой долар забрави май родината. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Русия и мюсулманите правят договрки за да вдигнат цените на петрола, а ние християните да бачкаме и да ги издържаме.Този път обаче здраво им го набухахме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Аферим, браво - сега слузестите ми акции ще отразят това - още понеделник. отговор Сигнализирай за неуместен коментар