Цените на петрола продължиха да се понижават във вторник, удължавайки спадовете от предишната сесия при продължаващите опасения, че пространството за складиране на суровината в световен мащаб се изчерпва, информира CNBC.
Международният бенчмарк Брент поевтинява с 3,15%, или 0,69 долара, до ниво от 19,30 долара за барел. От своя страна, фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се разменят за 11,27 долара за барел, което е понижение от 1,51 долара, или 11,82%.
„Фючърсните договори за доставка на WTI през юни отчитат спад в цените си, тъй като нивата на реалното търсене са доста под текущите нива на производство и ограничените възможности за съхранение“, каза Рийд Морисън, консултант в PwC. „Нестабилността на пазарите ще бъде значителна, докато икономиките се опитват да се справят с щетите от блокадите и да се върнат към нормалното“, добави той.
Цените бяха подложени на натиск в понеделник и след като американският борсово търгуван фонд United States Oil Fund заяви, че ще продаде всичките си фючърси за доставка през юни, започващи в понеделник, в полза на по-дългосрочни договори.
„Този ход е признаване на мрачните перспективи за петролния сектор на САЩ през май и юни,“ каза Кайлин Бърч, икономист от The Economist Intelligence Unit.
С намаляването на търсенето все повече производители обявяват съкращения на добива си. Но някои смятат, че това няма да бъде достатъчно, за да се преборят с безпрецедентното спадане на търсенето от пандемията.
По-рано през април държавите от ОПЕК и техните съюзници се споразумяха за рекордно съкращаване на производството с 9,7 милиона барела на ден. Тази сделка влиза в сила от петък. От своя страна Exxon и Chevron са сред американските компании, които досега оповестиха най-мащабни съкращения на продукцията си.
Въпреки това Бърч отбеляза, че производството на петрол в САЩ ще достигнало рекордно ниво през първото тримесечие на 2020 г., „запълвайки почти целия наличен капацитет за съхранение“.
Цените на сортовете на WTI и Брент се отправят към четвъртия си пореден месечен спад за първи път от 2017 година насам.
От своя страна цената на златото бележи спад от 0,95 до ниво от 1707,50 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 08:58 ч