Американската петролна компания Exxon Mobil Corp. свива разходите си до 4-годишно дъно, като в същото време отлага реализацията на редица свои големи проекти, тъй като енергийният гигант се бори да запази финансовата си стабилност по време на най-голямата ценова криза на петролните пазари от десетилетия насам, пише Bloomberg.
Exxon ще намали разходите за тази година с 30% до 23 млрд. долара, споделя базираната в щата Тексас компания. Това ще бъде второто по големина свиване на бюджета в съвременната история на компанията, засенчено само от спада през 2016 г., когато петролните пазари се сринаха за последно.
Най-съществено свиване на разходите Exxon ще приложи при своите операции в Пермския басейн, простиращ се в Западен Тексас и Ню Мексико. Там компанията ще ограничи сондажната дейност и фракинга. Exxon отлага и инвестиционно решение за мащабен проект за втечнен природен газ (LNG) в Мозамбик и някои дейности по търсене на петролни залежи край бреговете на Гвиана.
Обхватът на съкращенията надхвърли очакванията на някои анализатори, включително тези на Goldman Sachs Group Inc., които прогнозират намаление на разходите до 29 млрд. долара. Рафинирането и химическите операции също могат да бъдат забавени, посочват от Exxon, без да конкретизират.
Въпреки че представителите на петролната индустрия се опитват да останат над повърхността по време на срива на цените, свиването на разходите е особено болезнено за главния изпълнителен директор на Exxon Дарън Уудс, който следваше стратегия на сериозни инвестиции.
Exxon е "капиталово интензивен стоков бизнес, който е свикнал с възходи и спадове в ценовите цикли, но трябва да кажа, че не сме виждали нещо подобно на това, което преживяваме днес", споделя Уудс по време на конферентен разговор след разкриването на съкращенията. „Това определено са предизвикателни времена за всички нас“, подчертава той.
Големи енергийни играчи като Royal Dutch Shell Plc, Chevron Corp. и Total SA, прекратиха плановете си за обратно изкупуване на акции, за да запазят изплащането на дивиденти.