Цените на петрола се понижават в петък, тъй като притесненията за намаляващото глобалното търсене и забавянето на икономическия растеж бяха подсилени от съмненията, че държавите от ОПЕК+ ще съумеят да постигнат споразумение за допълнително съкращаване на добива, информира Ройтерс.
Цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 36 цента, или 0,62%, до ниво от 49,68 долара за барел. От своя страна, фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се разменят за 45,60 долара за барел, което е понижение с 30 цента или 0,65%.
Представителите на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) призоваха в четвъртък продукцията на суровината да бъде намалена с допълнителни 1,5 милиона барела на ден до края на 2020 г. Днес това предложение ще бъде обсъдено в рамките на ОПЕК+ по време на срещата между ресорните министри на страните от картела и техните съюзници във Виена.
Очаква се държавите, които не са членки на ОПЕК, да допринесат само с 500 000 барела на ден за цялостното допълнително намаляване на добива, обясниха енергийните министри от ОПЕК. Но властите в Русия, и Казахстан заявиха, че все още не са се съгласили с по-големите съкращения, а това повиши риска от провал на сътрудничеството. Някои анализатори все пак очакват Москва в крайна сметка да одобри споразумението.
„Ако каже „не“, целият съюз може да се провали - а с него и всички нови двустранни търговски и инвестиционни сделки за петрол, както и стратегическото влияние, което Москва си осигури, участвайки в споразумението за производството“, казаха анализатори от RBC Capital Markets.
„Ще има множество от разговори на високо ниво между Москва, Рияд и Абу Даби, за да се постигне сделката", прогнозираха те.
От Goldman Sachs заявиха, че дори с дълбокото съкращение сделката на ОПЕК+ няма да бъде в състояние да предотврати излишък на глобалния пазар на петрол през второто тримесечие или по-ниски цени през следващите седмици. От банката потвърдиха прогнозата си за цена на сорта Брент от 45 долара за барел през април.
„В крайна сметка възстановяването на търсенето, а не намаляването на предлагането, ще бъде необходимият катализатор за устойчиво възстановяване на цените“, заявиха от банката.
Междувременно от ANZ прогнозират, че глобалното потребление на петрол може да спадне с 1,6 милиона барела на ден през първата половина на 2020 г. и да се свие с около 300 000 барела на ден за цялата година.
„Растежът може да се възобнови през втората половина на 2020 г., но е малко вероятно да бъде достатъчен, за да компенсира загубите“, казаха от банката.
От своя страна цената на златото бележи ръст от 0,27% до ниво от 1672,50 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 09:23 ч.