Цените на петрола се понижават за пети пореден ден, достигайки най-ниското си ниво от януари 2019 г., тъй като нарастващият брой на заразените с коронавирус извън Китай засилва страховете от пандемия, която би могла да забави световната икономика и да намали търсенето на суровината, информира Ройтерс.
Цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 62 цента, или 1,16%, до ниво от 52,81 долара за барел. От своя страна, фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се търгуват за 48,14 долара за барел, което е понижение от 59 цента, или 1,12%.
В петте търговски сесии до четвъртък цената на суровия петрол тип Брент е спаднала общо с 11%, докато стойността на WTI се е понижила с 10,6%, което е най-големият им петдневен спад от август 2019 г. насам.
В сряда за първи път броят на новите регистрирани случаи на заразени с коронавирус извън Китай надхвърли броя на тези от страната първоизточник на заразата.
Разпространението на болестта в големи икономики като Южна Корея, Япония и Италия предизвика опасения, че растежът на търсенето на горива ще бъде ограничен. В сряда от Facts Global Energy прогнозираха, че търсенето на петрол ще нарасне с едва 60 000 барела на ден през 2020 г., или „практически нула“,заради разрастващата се епидемия.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увери американците в сряда вечерта, че рискът от коронавирус остава „много нисък“. Финансовите пазари в Азия обаче отчитат понижения в четвъртък сутринта, тъй като инвеститорите се опасяват, че разпространението на коронавируса ще наруши стабилността на глобалната икономика.
„Спекулациите, че коронавирусът може да се разпространи в Съединените щати, предизвикаха редица разпродажби“, каза Казухико Сайто, главен анализатор в Fujitomi Co.
„Ако положението продължи да се влошава в Съединените щати, цените на петрола вероятно ще спаднат още повече, особено, след като американските цени на бензина вече се понижават“, добави той. САЩ са най-големият производител и потребител на петрол в света.
Запасите от бензин са спаднали с 2,7 милиона барела през седмицата, завършила на 21-и февруари до 256,4 милиона барела, съобщиха в сряда от Администрацията за енергийна информация (АЕИ) на фона на спада в производителността на рафинериите.
Суровинните запаси в САЩ са се увеличили с 452 000 барела до 443,3 милиона барела, съобщиха от Администрацията за енергийна информация. В сравнение с това анализаторите прогнозираха, че запасите на САЩ да са нараснали с 2 милиона барела.
Очаква се и задълбочаване на съкращенията върху добива на държавите от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и техните съюзници.
Представителите на групата, известна като ОПЕК +, планират да се срещнат във Виена на 5-и и 6-и март.
От своя страна цената на златото бележи ръст от 0,23% до ниво от 1646,90 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 09:37 ч.