Изгарянето и отделянето на огромни количества природен газ в атмосферата от съоръженията в Пермския басейн е значително по-интензивно, отколкото се смяташе, пише Bloomberg.
Изследванията върху противоречивите практики на изгаряне и изпускане обикновенo са фокусирани върху емисиите, отделяни от дейността на производителите на петрол в горните части на сондажите.
Но съоръженията за преработка на природен газ в региона получават повече газ, отколкото могат да поемат, като това ги принуждава да изгарят или изпускат в атмосферата около 190 млн. куб. фута (57,9 млн. куб.м) на ден газ през миналата година, което е увеличение с 30% към общото отделено количество, възлизащо на приблизително 810 млн. куб. фута (146,8 млн. куб.м), сочат данни на базираната в Осло Rystad. Тези обеми са достатъчни, за да отговорят на нуждите на 5 млн. домакинства в САЩ.
Изгарянето на газ привлече критиките върху производителите от Пермския басейн, тъй като сред потребителите и инвеститорите нарастват опасенията относно растящите количества парникови емисии, които до голяма степен са отговорни за изменението на климата.
Изгаряният и отделян в атмосферата газ е нежелан продукт от добива в Пермския басейн, тъй като липсват тръбопроводи, по които да бъде пренасочен.
Rystad използва информация от Американската агенция за опазване на околната среда, Тексаската железопътна комисия, която регулира петрола и газа в щата, и собствените си оценки.
Райън Ситън, един от тримата комисари на регулатора, планира да публикува първи по рода си доклад за изгарянето през следващата седмица, за да предостави на обществеността по-добра информация.
Според Rystad общите обеми на изгорен газ най-вероятно не са отчетени напълно коректно и тяхното количество е по-голямо. От 50-те оператора в Пермския басейн само седем публикуват данни за изгарянията, което значи, че са налице очевидни пропуски.
Регулаторите в Тексас са притиснати от природозащитниците и някои по-големи производители на петрол, тъй като позволиха на индустрията да изгаря рекордни количества газ. Въпреки че този ресурс е по-сигурен и по-чист от метана, изгарянето отделя въглероден диоксид и разхищава полезен източник на енергия.
Опонентите на въпросната дейност твърдят, че производителите не трябва да допускат да сондират кладенци произволно, освен ако не разполагат с план за отделяния газ.
преди 4 години ЕС НЕ може да се справи с глобалното затопляне, при тези обстоятелства, а само ще губи пари и отслабва позициите си на световния пазар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ЕС НЕ може да се справи с глобалното затопляне, при тези обстоятелства, а само ще губи пари и отслабва позициите си на световния пазар. отговор Сигнализирай за неуместен коментар