IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пшеницата може да е изненадващият победител от търговската сделка между САЩ и Китай

Същевременно покупките на соя вероятно ще бъдат засегнати от смъртоносното заболяване по свинете в азиатската страна

21:52 | 27.12.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

В света на земеделието новината за частичното търговско споразумение между САЩ и Китай беше свързана предимно с покупките на американска соя от азиатския гигант. Оказва се обаче, че пшеницата може да са превърне в по-големия изненадващ победител, пише Bloomberg. 

Според съобщения в медиите Китай ще работи за запълване на квотата си за покупка на пшеница в рамките на споразумението – обещание, което азиатската страна не успя да изпълни в миналото. Въпреки че квотата, определена от Световната търговска организация, може да бъде запълнена с доставки от която и да е страна, това все пак означава по-голямо глобално търсене в момент на затягане на пазара.

Същевременно покупките на соя вероятно ще бъдат засегнати от смъртоносно заболяване по свинете, което намалява търсенето. Маслодайната култура се смила за превръщането й във фураж за свинете. Пшеница Пшеница

„Потенциалът Китай да купува още 5-6 тона пшеница на година подкрепя Чикагския борд за търговия с пшеница“, отбелязва базираната в Чикаго консултантска компания AgResource в публикуван в четвъртък доклад.

Търговците с пшеница очакват Китай скоро да обяви квотата и цените вече реагират, допълва компанията. В петък фючърсите върху културата с доставка за март поскъпнаха с 2,2% до 5,61 долара за бушел в Чикаго, най-високото ниво за най-активния контракт от август 2018 г. насам. Контрактите в Париж достигнаха най-високото си ниво от юни насам.

Ако китайските покупки достигнаха квотата от 9,6 млн. метрични тона, това би съставлявало голям скок на търсенето. През шестте години до 2017 г. страната купуваше средно с 50% по-малко от определената квота.

Китай вероятно ще запълни квотата си с най-евтината пшеница на пазара. Макар че това обикновено е зърно от Черноморския регион, предлагането в САЩ става по-конкурентно и международни купувачи през последно време се насочиха към доставки от Америка.

За седмицата до 19 декември американските износители са продали 715 хил. тона американска пшеница. Това следва обема от 868 600 тона през предходната седмица, което беше най-високото ниво от шест години насам, сочат данни на американското министерство на земеделието.

Относителното затягане на предлагането на царевица в Южна Америка и на пшеница във водещия износител Русия направи цената на американското зърно по-конкурентна. Обилните дъждове в Европа се отразиха негативно на производителите на Стария континент, като Consultants Strategie Grains очаква реколтата в страните членки на ЕС да намалее с 3,6%. Пшеница Пшеница

Китай не е купувал значителни количества американска пшеница от октомври насам. Но като знак за конкурентоспособността на американската пшеница на световните пазари други водещи азиатски вносители като Индонезия, Япония, Филипините и Тайван пристъпиха към покупки през последните седмици, сочат данни на американското министерство на земеделието.

Царевицата също ще се възползва, ако Китай запълни квотите си със зърно, но в по-малка степен. Квотата от 7,2 млн. тона не само е по-малка, но и в исторически план азиатската страна се е справяла по-добре със запълването й, така че не може да се очаква голям ръст на търсенето.

„Въздействието върху цените на царевицата е значително по-малко“, отбелязва AgResource.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още