Тази година канадските енергийни компании с лекота взимат преднина пред щатските си конкуренти, като положителните прогнози при северната съседка на САЩ не секват, пише Bloomberg.
Канадският енергиен индекс се покачва с 12,7% през 2019 г. в сравнение с 5-те процента на щатския измерител, подпомогнат от операторите на петролопроводите, в това число TC Energy Corp. и Enbridge Inc. Междувременно бумът в производството на петрол и газ в Пермския басейн започва да се охлажда.
„Канадската индустрия е гладна за капитал от четири години насам“, споделя Рафи Тамазиан, старши мениджър в Canoe Financial. Според него в момента САЩ навлизат във фазата, от която Канада вече излиза.
„Индустрията в Канада е на ръба на изключителна рентабилност“, добавя той.
По-рано тази седмица Bank of America заяви, че проектите с по-кратък цикъл на добив привличат инвестиции през последните години, което превръща американската шистова индустрия в жертва на собствения й успех, тъй като растежът на производството продължава, докато при Канада той е относително слаб.
111
Междувременно Canaccord Genuity добави Canadian Pipelines към една от своите „коментирани инвестиционни теми за 2020 г.“ Инвестиционното дружество смята, че липсата на възможности за транспорт на петрол ще позволи на канадските оператори на подобен тип съоръжения да поддържат ценова стабилност.
Политическите рискове в САЩ и опасенията относно шистовото производство се разглеждат като допълнителни причини за потенциално прехвърляне на средства обратно към канадските компании.
Допълнителен тласък може да се даде от изграждането на Транспланинския петролопровод и решението за проекта Enbridge’s Line 3 (петролопровод, който свързва канадската провинция Албърта с американския щат Уисконсин – бел.ред.). Наскоро Enbridge заяви, че трябва да бъде постигната по-голяма яснота относно процеса на регулиране, преди да направи оценка ще може ли американският сегмент да бъде въведен в експлоатация.