Цените на петрола отчитат слабо понижение за втора поредна сесия във вторник, тъй като страховете от влошаващите се перспективи за глобалното търсене помрачиха оптимизма около споразумението на ОПЕК+ за увеличение в съкращенията на добива, постигнато миналата седмица, информира CNBC.
Цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 4 цента или 0,06% до ниво от 64,21 долара за барел. От своя страна, фючърсите върху американският лек суров петрол WTI поевтиняват с 4 цента до 58,98 долара за барел.
„Еуфорията (по отношение на намалението на производството) беше краткотрайна, тъй като неочакваният спад в износа от Китай подчерта въздействието на търговския конфликт“, посочват от ANZ Bank.
Данни, публикувани в неделя, показаха, че износът от Китай е спаднал с 1,1% на годишна база през ноември, докато очакванията бяха за ръст от 1%.
В същото време растат очакванията за откриване на нов фронт в търговската война между Вашингтон и Пекин, тъй като следващият кръг от мита върху китайски стоки на стойност от 156 милиарда долара трябва да влезе в сила на 15 декември.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп не иска да налага нови мита върху вноса на допълнителен набор от китайски стоки, заяви в понеделник министърът на земеделието на САЩ Сони Пердю, но иска "движение" от страна на Китай, за да бъдат избегнати тези митнически налози.
Според анализаторите ходът на ОПЕК + да задълбочи съкращенията на производството от 1,2 милиона барела на ден до 1,7 милиона барела ще окаже влияние върху цените на петрола в средносрочен план.
"Въпреки доброволното ограничаване от страна на ОПЕК световните петролни пазари остават добре снабдени ... като се очаква продукцията извън рамките на ОПЕК да нарасне с доста над 2 милиона барела на ден през следващата година заради големи увеличения в САЩ, Бразилия и Норвегия", заяви Хенинг Глайщайн, директор на отдела за глобална енергия и природни ресурси в Eurasia Group.
Производството на суров петрол в САЩ наскоро достигна рекордно ниво от 13 милиона барела на ден и се очаква да продължи да нараства през 2020 г.
От своя страна, цената на златото бележи ръст от 0,14% до ниво от 1466,90 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 09:20 ч.