Цените на петрола спадат в понеделник, след като в неделя бяха публикувани данни, показващи, че общият износ на стоки и услуги от Китай се е свил за четвърти пореден месец. Това засилва притесненията на пазара относно щетите, които нанася на глобалното търсене търговската война между САЩ и Китай, информира CNBC.
Цената на международния бенчмарк Брент се понижава с 24 цента или 0,37% до ниво от 64,15 долара за барел. От своя страна, фючърсите върху американският лек суров петрол WTI отчитат спад от 31 цента до 58,89 долара за барел.
Внезапното понижение на цените в понеделник беше отчетено, след като митническите данни на Китай, публикувани в неделя, показаха, че износът от втората по големина икономика в света е спаднал с 1,1% на годишна база през ноември. В сравнение с това анализаторите очакваха ръст от 1%. В петък Китай облекчи позицията си относно разрешаването на търговския спор със САЩ, като отмени вносните мита за някои доставки на соя и свинско месо.
Спадът на цените сложи край на възходящата им серия от миналата седмица, когато те се повишаваха подхранвани от надеждите за удължаване на периода по сделката за ограничаване на производството между членовете на ОПЕК +.
В петък производителите се споразумяха да задълбочат намалението на производството си от 1,2 милиона барела на ден до 1,7 милиона барела дневно. Новото съкращаване представлява около 1,7% от световното производство.
Все пак американското производство е нараснало, след като ОПЕК+ за първи път съкрати количествата на продукцията си в опит да се намалят доставките, което от своя страна да доведе до повишаване на цените.
Американският петролен добив е нараснал, въпреки че броят на сондажите намалява.
Компанията за енергийни услуги Baker Hughes оповести в седмичния си доклад, публикуван в петък, че броят на сондажите е спаднал през седмицата до 6 декември, отчитайки понижения за седма поредна седмица.
Работещите петролни платформи в САЩ в момента са 661, което е най-ниския им брой от април 2017 г.
На стоковите пазари цената на златото бележи ръст от 0,06% до ниво от 1466,00 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 09:37 ч.
преди 4 години Ако Китайците на сключат сделка със САЩ ще има още такива новини. Време е да влязат в 21 век където Интелектуалната собственост и патенти се уважават и предпазват от страните по цял свят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар