Легендарният петролен трейдър Анди Хол смята, че краят на растежа при търсенето на петрол наближава.
Въпреки че тази прогноза не е нещо ново, тя подчертава мрачната перспектива на базираната в Париж Международна агенция за енергия (МАЕ), според която глобалното потребление на петрол ще приключи своя растеж след около десет години.
Очакването за достигане на пик при търсенето през следващото десетилетие се оформя на фона на ситуация, при която инвеститорите и правителствата са подложени на натиск да загърбят изкопаемите горива.
„Има вероятност до 2030 г. да станем свидетели на края на растежа на глобалното потребление на петрол“, посочва Хол по време на индустриално събитие в Ню Йорк. „Това ще се случи заради технологиите, електрическите автомобили, възобновяемата енергия“, добавя той.
Дори при наличието на нови доставки на петрол от места като САЩ, Бразилия, Норвегия и Гвиана в рамките на петролната и газовата промишленост нарастват опасенията, че настъпва постепенна промяна при потреблението на енергия.
„Търсенето на петрол нараства експоненциално от края на Втората световна война“, посочва Хол, добавяйки: „Беше налагано твърдението, че потреблението на петрол ще безкрайно. Но логично разбрахме, че това не може да се случи“.
Той припомни, че слънчевата и вятърната енергия вече са по-евтини от въглищата.
„Ако светът напълно премине към възобновяема енергия, каква е ролята на компанията за изкопаеми горива? Мисля, че възобновяемите енергийни източници са новият петрол, добави бившият трейдър.
преди 4 години В статията става въпрос за целия свят и е така защото в Индия се плодят като зайци. В ЕС потреблението на ток отдавна не расте, а въглищните мини се затварят поголовно от години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ще приключи растежа. След 10 години. Тоест ще има търсене поне още 20. Днешните нови багери до тогава вече ще са за скрап отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години А нашите мозъци купили нови багери в мини Марица-изток отговор Сигнализирай за неуместен коментар