Руското производство на петрол се възстанови през последните няколко дни до нивата, които Москва обеща пред ОПЕК+ (събирателно от Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници – бел.ред.), заяви енергийният министър на страната Александър Новак. Добивът се понижи до близо 3-годишно дъно в началото на юли.
По-слабият добив на най-голямата руска петролна компания „Роснефт“ се отрази върху общото производство на страната, което се понижи до най-ниските си нива от август 2016 г., пише Цветана Параскова за Oilprice.
Добивът в страната от първите дни на юли достигна средни стойности от 10,79 млн. барела на ден. Това е само малко над регистрираните през август 2016 г. нива от 10,71 млн.барела дневно.
Производството на „Роснефт“ между 1 и 8 юли се понижи с 11% от средните стойности за юни, сочат индустриални източници.
„Юганскнефтегаз“ - дъщерното дружество на „Роснефт“, което оперира в Западен Сибир, е отчело спад в добива с около 30% през първата седмица на юли спрямо същото време месец по-рано.
Говорейки пред журналисти в Русия, Новак заяви, че производството на страната вече се е възстановило спрямо договорените количества, като сподели, че спадът в началото на месеца се дължи на „технологични процеси“.
През последните няколко дни руският добив успя да се повиши до планираните равнища, които бяха договорени с ОПЕК+, като Новак подчерта, че производството през втората половина на месеца ще достигне по-високи нива спрямо средните от първите две седмици на юли.
През юни общото производство на петрол в Русия се повиши до 11,15 млн. барела на ден от 11,11 млн. барела през май, сочат данни на руското министерство на енергетиката.
През юни руските петролни компании повишиха производствената си дейност, въпреки че добивът от сондажните полета, оперирани от чуждестранни компания отчете спад от 11,2% спрямо май.
Въпреки ръста на производството през юни, Русия продължава да спазва за втори пореден месец обещанието си към ОПЕК+ за свиване на добива с 230 хил. барела на ден до 11,191 млн. барела.