Ограничаването на глобалните въглеродни емисии до нула “е единственият начин да се продължи напред”, посочва изпълнителният директор на Shell Бен ван Бюрден по-рано този месец, напомняйки, че големите петролни компании, известни като Big Oil, трябва да произвеждат и продават повече енергия с ниска въглеродна интензивност.
Петролните компании инвестират в различни алтернативни енергийни решения в отговор на повишения натиск от страна на инвеститорите, за да започнат да мислят за намаляване на емисиите вместо за ръста на печалбите, съобщава Oilprice.
Някои петролни гиганти инвестират в мрежи за зареждане на електромобили, други в научни изследвания и разработване на напреднали технологии с по-малко емисии, а някои разглеждат водорода и неговите различни възможни приложения като чисто гориво - не само за автомобили, но и за тежката промишленост и за домакинствата.
Но за значимото мащабно използване на водорода с ниски или нулеви емисии в тежката промишленост - където емисиите са най-трудни за ограничаване – ще са необходими десетилетия.
Това не обезкуражава Equinor, Shell и Total, например, да търсят водород като по-чист енергиен източник.
Въпреки това, производството на водород от нещо, различно от изкопаеми горива - като например от слънчева светлина или от въздух - понастоящем излиза прекалено скъпо, а големите дружества стартират своите изследвания и пилотни проекти бавно.
Водородът вече се използва в голям мащаб, но почти изцяло се произвежда от природен газ и въглища, а производството му е отговорно за отделянето на емисии на въглероден диоксид годишно, еквивалентно на обемите ма страни като Индонезия и Обединеното кралство, посочват от Международната агенция за енергия (МАЕ).
"Оползотворяването на този съществуващ мащаб по пътя към бъдещето за чиста енергия изисква едновременно улавяне на въглеродния диоксид от производството на водород от изкопаеми горива и по-големи доставки на водород от чиста електроенергия", добавят от агенцията.
Според Стрейнар Ейкас, вицепрезидент на Low Carbon Solutions в Equinor, светът се нуждае от водорода в тежката промишленост, като с леки корекции, централите, захранвани с газ, могат да започнат да ползват и водород.
Equinor признава, че водородът може да бъде част от бъдещето на енергийния преход, но ще са необходими допълнителни технологии, за да се постигне производство на водород без емисии.
Equinor заяви в доклада си относно енергийните перспективи от 2019 г., че „конкурентоспособността на водорода като гориво зависи от разходите за неговото безопасно производство и транспортиране до потребителите, както и от разходите за модифициране на котлите, двигателите и т.н.
„Ако водородът трябва да бъде част от енергиен преход, производството, основано на изкопаеми горива, трябва да бъде оборудвано с CCUS ( системи за улавяне и съхранение на въглеродни емисии) или заменено с производство чрез електролиза, използващо електроенергия с нулеви въглеродни емисии,” споделя норвежката компания, която има няколко амбициозни проекта за използване на водород.
Equinor проучва как 3,7 милиона домакинства и 40 000 предприятия в северна Англия, които в момента се отопляват с природен газ, могат да бъдат прехвърлени на водород до 2034 г.
"Equinor вярва, че водородът може да представлява привлекателно енергийно решение за секторите, които трудно се декарбонизират и понастоящем са извън обхвата на възобновяемите решения ", заяви Ейкас.
В същото време британско-холандската Shell си партнира с ITM Power в проект за изграждане на съоръжение за електролиза на водород в рафинерията Shell Rheinland във Веселинг, Германия, която ще произвежда водород от електроенергията, генерирана от възобновяеми източници, като по този начин намалява емисиите на самата рафинерията.
Основните производители на петрол признават, че по-ниските емисии от енергия са верният път в свят, застрашен от глобалното затопляне. Но докато не намери жизнеспособно широкомащабно производство на водород с нулеви емисии, светът ще се нуждае от всички източници на енергия, за да отговори на нарастващото търсене.
„Петролът, да, светът се нуждае от него и ще има нужда от него в продължение на десетилетия. Но също така ще търси все повече природен газ, възобновяема енергия, водород, биогорива, ”, посочва Ван Бьорден.
преди 5 години може и без газчица:фотоволтаик -> водичка -> водородец+ кислород, който може директно да се пуска в атмосферата за "разкош" : ) После при изгарянето на водорода си прибираме излишния кислород обратно и за атмосферата процеса е неутрален. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Водородчецът е чудесен - да - но за добиването му ще са нужни газчица, слез, може би и въглище.Хо-хо-хо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар