Цената на петрола отбелязва понижения във вторник на фона на притесненията за бъдещото търсене. Въпреки това подкрепа идва от продължаващото напрежение в Близкия изток, след като САЩ обявиха нови санкции срещу Иран, съобщава Ройтерс.
Международният бечмарк Брент понижава стойността си с 0,36% до 63,95 долара за барел.
От своя страна фючърсите върху американския лек суров петрол поевтиняват с 0,16% до 57,81 долара за барел.
Сортът Брент поскъпна с 5% миналата седмица, а американският сорт WTI с 10%, след като Иран свали американски безпилотен самолет, увеличавайки напрежението между двете държави след атаката срещу петролен танкер в Омурзкия проток, за която Вашингтон обвинява Техеран.
Обект на последните американски санкции е самият върховен ирански лидер аятолах Али Хаменей и други високопоставени ирански държавни представители.
„Това на практика ще изключи всякакви разговори или преговори за прекратяване на кризата“, посочва Том Осъливан, основател на консултантската компания Mathyos Advisory.
Тръмп също така заяви по-рано в Twitter, че страните от Близкия изток трябва сами да защитават своите петролни товари, а не да очакват това да правят САЩ.
Междувременно далеч по-положителни са нагласите за решаването на друг конфликт с участието на САЩ, който имаше силно въздействие върху цената на петрола, а именно този с Китай. Пазарите очакват с нетърпение срещата между Доналд Тръмп и китайския президент Си Дзинпин в края на тази седмица, въпреки че надеждите за постигане на напредък и там отслабват.
„Не тая надежди за (отношенията между – бел. ред.) САЩ и Китай“, посочва Осъливан, според когото евентуален компромис би могъл да бъде отлагането на новите мита от 25% върху китайски стоки за 325 млрд. долара.
В същото време цената на златото продължава да расте. По-рано през деня тя достигна до най-високата си стойност от шест години насам - 1439,21 долара за тройунция, след което леко отслабна, като към 11 ч. тройунция се разменя за 1433,54 долара, което е поскъпване от 1,36%.
*Актуално към 10,45 часа