Цената на международния бенчмарк Брент поевтинява с над 1,4 долара (2,14%) до 65,81 долара за барел минути преди 15:30 ч. българско време, след като по-рано достигна до най-високата си стойност за 2019 г. от 67,47 долара за барел.
Причина за поевтиняването станаха новите атаки от страна на американския президент Доналд Тръмп срещу Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
„Цените на петрола стават прекалено високи. ОПЕК, моля отпуснете се и го давайте по-леко. Светът не може да понесе увеличение на цените – крехък е!“, написа в Twitter президентът, цитиран от Ройтерс.
След изказването на държавния глава американският лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) също тръгна надолу, отбелязвайки спад от над 1,4 долара (2,48%) до 55,84 долара за барел.
Страните членки на ОПЕК заедно със своите партньори, сред които Русия, се договориха да свият производството си с 1,2 млн. барела дневно в опит да балансират пазара и да подкрепят цените.
Стойността на „черното злато“ нарасна с около 20% през тази година, стимулирана основно от производствения спад на картела, както и от американските санкции върху износа на Иран и Венецуела.
Тръмп неведнъж е критикувал ОПЕК за високите цени на петрола, докато на този фон САЩ се превърнаха в най-големия производител на „черно злато“ в света благодарение на ръста на шистовия добив.
В същото време за несигурността на доставките допринася и Либия, където добивът често е застрашаван от политическото напрежение и насилието в страната. Фактор е и Нигерия – най-големият износител на петрол в Африка, където 39 души бяха убити по време на безредици около изборите в страната в края на миналата седмица. Постоянен фактор остава и Венецуела, чиято политическа и икономическа криза се задълбочава.
По-рано днес от Goldman Sachs Group посочиха в свой анализ, че краткосрочната прогноза за цените на петрола ще е умерено позитивна през следващите два до три месеца. Въпреки това прогнозите за следващата част от 2019 г. са за отслабване, което ще се дължи основно на американския износ и на „все по-несигурния икономически, политически и геополитически фон“.
„Петролният пазар по всяка вероятност ще продължи да се свива значително през март и април“, посочва анализаторът Джефри Кюри, цитиран от Bloomberg. „И макар че цените биха могли лесно да достигнат диапазона за търговия от 70-75 долара за барел, то ние смятаме, че подобна среда по всяка вероятност ще се окаже нетрайна“, допълни той.
Кюри също така потвърди по-ранната прогноза на Goldman, че сортът Брент ще завърши годината на цена от 60 долара за барел.
преди 5 години Цената на петрола трънга надолу не заради това което е казал Тръмп а поради огромното американско производство огромните наличности на петрол в складове петролопроводи на танкери Светът продължава да е претрупан със петрол Също така много съмнително е дали ОПЕК и Русия спазват споразумението за ограничаване на производството Лично аз мисля че не го спазват Както С А така и Русия Така че пригответе се за цени на петрола между 52 и 57 долара за барел За дълго време отговор Сигнализирай за неуместен коментар