Цените на петрола достигнаха най-високата си стойност от ноември насам в понеделник благодарениe на съкращенията на добива в Организацията на страните износителки (ОПЕК), както и на американските санкции срещу Иран и Венецуела, съобщава Ройтерс.
Американският сорт West Texas Intermediate (WTI) поскъпва с 0,77%, като за първи път от началото на годината премина границата от 56 долара за барел, достигайки цена от 56,39 долара за барел.
От своя страна, фючърсите върху международния бенчмарк Брент поскъпват с 0,51% до 66,59 долара за барел.
И за двата сорта това са най-високите стойности от 20 ноември 2018 г. насам.
ОПЕК и нейни съюзници – известни заедно като ОПЕК+, сред които и Русия, се договориха в края на миналата година да свият добива си с 1,2 млн. барела дневно, за да може по този начин да се предотврати пренасищане на пазара.
Тласък на цените на петрола дават и американските санкции срещу износителките на „черно злато“ от ОПЕК Иран и Венецуела.
Според търговците финансовите пазари, както и петролните договори, поскъпват също така и благодарение на надеждите за скорошно постигане на търговско споразумение между САЩ и Китай.
„Положителните признаци в американо-китайските търговски преговори помогнаха за стимулиране на настроенията на пазарите“, посочват от банка ANZ в понеделник.
Частично компенсиране на намаления добив в ОПЕК+ носи ръстът на производството в САЩ, който през 2018 г. е над 2 млн. барела дневно, до рекордните 11,0 млн. барела дневно. В същото време налице са признаци, че добивът в страната ще продължава да расте още.
Миналата седмица американските енергийни фирми увеличиха броя на платформите, готвещи се за ново производство, с три. С това общият им брой става 857, съобщиха от енергийната компания Baker Hughes в петък.
Това означава, че американските платформи вече са повече от миналата година, когато активни бяха по-малко от 800 обекта.
*Информацията е актуална към 8:40 ч.