Президентът на Венецуела Николас Мадуро е потърсил помощ от ОПЕК за справяне с американските санкции срещу петролната индустрия в страната. Доводът на държавния глава е, че те могат да окажат ефект върху цените на „черното злато“ в световен мащаб, като в същото време съществуват рискове за някои от другите държави в картела.
Според източник на агенция Ройтерс обаче Организацията на страните износителки на петрол, е отказала да заеме официална позиция. Според ОПЕК този въпрос е политически и тя не може да вземе отношение, въпреки че Венецуела е част от картела.
Досега над 40 държави, сред които САЩ, европейски страни и по-голяма част от Латинска Америка, признаха опозиционния лидер Хуан Гуайдо за временно изпълняващ длъжността президент след противоречиви президентски избори в края на миналата година.
Молбата на Мадуро е била отправена в писмо, изпратено до генералния секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо на 29 януари – ден след влизането в сила на американските санкции срещу венецуелската петролна компания PDVSA.
„Нашата държава се надява да получи солидарността и пълната подкрепа на държавите членки на ОПЕК и нейният съвет на министрите в борбата, която в момента водим“ срещу действията на Вашингтон.
Мадуро настоява ОПЕК да помогне за намирането на решение, основаващо се на „ефекта, който тези действия имат върху глобалния енергиен пазар, и рискът, който представляват за другите държави... в тази организация“.
Решението на Вашингтон предизвика смущение на доставките, тъй като над 20 танкера с венецуелски петрол бяха принудени да акостират край американския бряг в Мексиканския залив.
Въпреки това според анализатори все още има достатъчен свободен капацитет при някои от другите страни производителки, като също така налице са и стратегическите резерви на страните потребителки, които да компенсират по-слабия венецуелски износ.
По данни на консултантската фирма Rystad петролното производство на Венецуела ще се понижи още до 680 000 барела дневно през следващата година от 1,34 млн. барела дневно в края на 2018 г. За сравнение в началото на хилядолетието страната добивяше 3 млн. барела дневно.
преди 5 години CГAH отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Нали знаеш всяка страна с ценно находище, което не е в ръцета на капиталистическата *** е недемократична и нейните управители са диктатори. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Идваш въоръжен и много опасен ли ... ?! : ))))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Като е завзел властта като Путин и Ердоган, да не очаква признание от никого и да се спасява. У нас имаме същия проблем, но слава богу, в по-малък мащам. Разни бивши комунисти - настоящи социалисти не пускат кокала, до последна капка кръв, но ще си я получат скоро. Аман от *** *** на всеки етаж от властта, е там поне берат плодовете от дългогодишните мозъчни промивки, сега Путин и Си Дзин Пин да му помагат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар