Цените на петрола се понижават в четвъртък поради продължаващите опасения, че забавянето на световния икономически растеж може да ограничи търсенето на гориво и след изненадващото увеличение на запасите от суров петрол в САЩ, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през март поевтиняват с 0,32% до 52,45 долара за барел. Понижението при сорта Брент е с 0,41% до 60,89 долара за барел.
„Пазарът на суров петрол сега се фокусира главно върху проблемите на глобалния растеж, като дори данните за запасите отиват на втори план“, коментира Хю Рад, портфейлен мениджър във Frame Funds. Той обясни още, че понижените оценки на Международния валутен фонд за световната икономика и продължаващата реторика в Давос, че през следващите две години растежът ще се забави, оказват натиск върху продажбите на петрола.
По-рано тази седмица Международният валутен фонд (МВФ) снижи прогнозите си за световния икономически растеж за 2019 и 2020 г. поради слабостта в Европа и на някои нововъзникващи пазари.
Междувременно световните лидери и водещи мениджъри се срещат в Давос, Швейцария, за да обсъждат какви мерки могат да бъдат взети на фона на притесненията за забавяне на икономическия растеж, търговската война и Brexit.
Настроението на петролния пазар беше подтиснато и от изненадващото нарастване на запасите от суров петрол в САЩ според данните на Американския петролен институт.
Запасите от суров петрол са се увеличили с 6,6 млн. барела до 443,6 млн. барела през седмицата, приключила на 18 януари. За сравнение, очакванията на анализтаорите бяха за свиване с 42 хил. барела.
САЩ изпревариха Русия и Саудитска Арабия, превръщайки се в най-големия производител на суров петрол в света, чиито нива на производство достигат 12 млн. барела дневно.
Шефовете на американските компании Occidental Petroleum и Hess Corp, присъстващи на Световния икономически форум в Давос, заявиха, че ръстът в производството на американски шистов петрол ще се забави.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), включително Русия, намаляват производството си от 2017 г., за да подкрепят цените на петрола.
На стоковите пазари златото поевтинява с 0,38% до 1279 долара за тройунция. Останалите метали също се търгуват на червена територия.
Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,14% до 96,25 пункта. Доларът поскъпна спрямо йената с 0,08% до 109,69 йени. Австралийският долар поскъпна спрямо американския с 0,59% до 0,7100 долара.
* Информацията е актуална към 9:45 часа
преди 5 години Лукойл не сваля, Лукойл вдига отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Сега чакам работещият перфектно конкурентен механизъм в сектор на дистрибуция на петролни продукти тип "горива" у нас да свали цените по бензиностанциите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар