IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Американският суров петрол рязко поевтиня с над 2%*

Oчаква се производството на шистов петрол да нарасне още повече в краткосрочен план, но през следващи години растежът ще се забави

10:34 | 23.01.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Цените на петрола не намират единна посока в сряда на фона на заявленията от страна на Китай, че страната ще повиши разходите, за да спре икономическото забавяне, което натежа на финансовите пазари, съобщава Ройтерс.

Фючърсите върху американския суров петрол WTI поевтиняват с 2,21% до 52,57 долара за барел за доставка през март. Сортът Брент обаче поскъпва с 0,46% до 61,78 долара за барел.

Разнопосочното движение днес следва спад от около 2% на цените на петрола по време на вчерашната сесия, тъй като опасенията за глобалния растеж накараха инвеститорите да търсят активи, които са възприемани като по-сигурни, например държавните облигации и златото.

Едно широко разпространено забавяне на икономиката се очаква да доведе до спад в търсенето на гориво, което натежава върху цените на енергийните ресурси.

Представители на китайското министерство на финансите заявиха в сряда, че правителството ще увеличи бюджетните разходи тази година в подкрепа на икономиката, която миналата година регистрира най-ниския си темп на растеж от 1990 г. насам.

Междувременно Японската централна банка взе решение да запази изключително разхлабената си парична политика без промяна. Това се случва, след като Япония съобщи, че износът й през декември 2018 г. е спаднал с 3,8%. Това е най-големият спад от над две години, след като слабото световно търсене и търговският конфликт между САЩ и Китай са оказали влияние върху икономиката на страната, която е силно зависима от търговията.

Междувременно вносът на суров петрол в Япония през 2018 г. е спаднал до 3 млн. барела на ден, което е най-ниското му ниво от 1979 г. насан.

Стив Якобсен, главен икономист в датската банка Saxo Bank коментира, че глобалната икономика страда, добавайки, че китайското правителство ще направи всичко по силите си, за да постигне стабилност.

„Това включва САЩ и Китай да намерят решение за техния търговски спор, като за да се избегне рязко икономическо забавяне решение, [решението] трябва да се появи преди 5 февруари, Китайската нова година“, каза още Якобсен.

Цените на петрола все пак бяха подкрепени в последните дни от ограничаването на производството от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК). Но дали усилията на ОПЕК ще успеят да избегнат пренасищане до голяма степен ще зависи и от производството на петрол в САЩ.

Добивът на суров петрол в САЩ е скочил с 2 млн. барела на ден през 2018 г. до безпрецедентните 11,9 млн. барела на ден.

Администрацията за енергийна информация заяви във вторник, че очаква производството на шистов петрол да нарасне още повече в краткосрочен план, но през следващите години растежът да се забави.

На стоковите пазари златото се запазва стабилно на ниво от 1283,90 долара за тройунция. Останалите метали се търгуват на зелена територия. Какаото обаче поевтинява с 2,64%.

Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повиши с 0,06% до 96,36 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,18% до 109,57 йени. Австралийският долар се търгува по-високо спрямо американския с 0,11% до 0,7132 долара.

* Информацията е актуална към 9:23 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още