Цените на петрола се стабилизираха в петък, след като Китай заяви, че ще проведе разговори с Вашингтон на 7-8 януари с цел решаване на търговския спор между двете страни, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през февруари поскъпнаха с 1,38% до 47,74 долара за барел. Сортът Брент повишава цената си с 1,18%.
И двата най-търгувани вида петрол по-рано в азиатската сесия поевтиняха заради опасенията, че търговската война между САЩ и Китай ще доведе до забавяне на глобалната икономика.
Трейдърите обясняват днешното стабилизиране на цените именно с новината, която дойде от китайското министерство на търговията. Беше съобщено, че се планира провеждането на срещи с представители на министерство на търговията на САЩ на 7-8 януари в Пекин, тъй като и двете страни искат да сложат край на спора си, който вреди както на тях, така и на глобалните финансови пазари.
Двете най-големи икономики в света са в търговски конфликт от миналата година, който стана и причина за нарастващите страхове за забавяне на глобалната икономика.
Междувременно късно снощи стана ясно, че през декември експанзията на промишлената активност в САЩ се е забавила изненадващо рязко към двугодишно дъно в резултат на рязко отслабване на новите поръчки и на производството.
Въпреки сътресенията на световните пазари тряйдърите твърдят, че цените на петрола ще получат известна подкрепа от намаляването на доставките от страна на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
Доставките на петрол от страна на ОПЕК са се свили с 460 хил. барела на ден между ноември и декември до 32,68 млн. барела на ден според проучване на Ройтерс. Това се дължи на започналото намаляване на продукцията от страна на Саудитска Арабия и на принудителни ограничения в Иран и Либия.
ОПЕК заедно с Русия и други държави, които не са членове на картела, се договориха през декември да намалят предлагането с 1,2 млн. барела на ден спрямо нивата от октомври 2018 г. Делът на ОПЕК в споразумението се равнява на 800 хил. барела на ден.
„Ако споразумението се спазва, ще са необходими 3-4 месеца, за да се изчистят излишните запаси“, коментират от енергийната компания FGE.
Предвид планираните съкращения и текущия ръст в производството в САЩ, което вече достигна 11,7 млн. барела на ден в края на 2018 г., от FGE заявиха, че очакват цените на Брент да са в диапазона 55-60 долара за барел през първите месеци на 2019 г.
На стоковите пазари златото достигна най-високите си нива от 6 месеца и половина насам, тъй като нестабилните фондови пазари заедно със слабите данни от САЩ засилиха опасенията за забавяне на глобалния растеж. Сутринта българско време ценният метал поскъпва с 0,14% до 1296,60 долара за тройунция, отправяйки се към третата си поредна печеливша седмица.
Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, поевтинява с 0,08% до 96,19 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,24% до 107,94 йени. Австралийският долар се търгува по-високо спрямо американския с 0,29% до 0,7026 долара.
* Информацията е актуална към 9:33 часа