Цените на петрола тръгнаха нагоре в понеделник – последният търговски ден от годината, подобно на ръстовете на фондовите пазари. Въпреки това те са напът да отбележат първия си годишен спад от три години насам заради притесненията за пресищане на пазара, съобщава Ройтерс.
Сигналите за възможен напредък в китайско-американските търговски преговори спомогна за по-доброто настроение, което иначе бе помрачено от притеснения за по-слабите световни икономически прогнози.
Фючърсите върху американския лек суров петрол WTI поскъпват с 1,61% до цена от 46,06 долара за барел. Сортът обаче отчита спад от 24% за годината.
От своя страна международният бенчмарк Брент прибавя към стойността си 1,86% до 54,20 долара за барел. Той отчита спад от близо 20% за годината.
Цените на петрола се движат успоредно с фондовите пазари по време на волатилните сесии миналата седмица.
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че е провел един „много добър (телефонен) разговор“ с китайския си колега Си Дзинпин и постигането на евентуално търговско споразумение между САЩ и Китай напредва.
„Китай все още е най-добрият залог за глобалния икономически растеж. Всичко, което ощетява силно Китай, неминуемо ще нарани глобалния растеж и впоследствие – консумацията на петрол“, посочва Сукрит Виджаякар, директор на консултантската фирма Trifecta.
Според анализатори настоящият натиск към понижаване на цените по всяка вероятност ще започне да намалява от началото на януари, тъй като в сила ще влезе договореното от ОПЕК и съюзници свиване на производството с 1,2 млн. барела дневно, което цели да свие свръхпроизводството и да даде тласък на цените.
Макар да се очаква леко възстановяване на цените през първото тримесечие на 2019 г., пазарът може все още да остане под натиск заради разрастващото се производство на САЩ – най-големият производител на суров петрол тази година.
Според анализатора на Phillip Futures Бенджамин Лу Дзясюен американският шистов добив ще е един от основните двигатели на пазара на суров петрол. Енергийните компании в САЩ са увеличили капацитета си с две нефтени платформи през седмицата до 28 декември, с което общият им брой достига 885. Преди година те бяха общо 747.