Петролът поевтиня в четвъртък, след като цената нарасна с 8% в предходната сесия, тъй като тревогите, свързани с пренасищането на доставките на суров петрол и тревогите по отношение на нестабилната световна икономика оказват натиск върху цените, дори и когато фондовите пазари предложиха подкрепа, предава Ройтерс.
Фючърсите върху петрола от сорта Брент се понижиха с 22 цента, или с 0,4%, до 54,25 долара за барел. Те поскъпнаха с 8% до 54,47 долара за барел предишния ден. Фючърсите върху суровия петрол WTI се понижиха с 0,56% до 45,96 долара за барел. Те поскъпнаха с 8,7% до 46,22 долара за барел през предходната сесия.
И двата сорта поевтиняват с около 40% от върховете, постигнати през октомври.
Глобалните акции се възстановиха в сряда на фона на опита на администрацията на Доналд Тръмп да укрепи доверието на инвеститорите и доклад за силните разходи по време на празниците в САЩ.
„Цените на петрола все още са ниски въпреки ръстовете от предишния ден“, твърди Шим Хйе Дзин, анализатор в Samsung Securities, цитиран от Ройтерс.
„Но ако съкращенията на добива на ОПЕК бъдат изпълнени, се очаква цената на WTI да се повиши до 50-60 долара за барел, докато Брент може да поскъпне в диапазона между 58-70 долара за барел през следващата година".
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, включително Русия, се договориха на среща по-рано през този месец да ограничат производството с 1,2 милиона барела дневно, започвайки през януари.
Производството на петрол бе на или близо до рекордно високи стойности в Съединените щати, Русия и Саудитска Арабия, като САЩ са добивали 11,6 млн. барела на ден – повече от Саудитска Арабия и Русия.
Въпреки че американските санкции ограничиха продажбите на петрол на Иран, Техеран заяви в сряда, че частните му износители не са имали „никакви проблеми" да продават петрола си и че 3 милиона барела могат да бъдат продадени скоро на неправителствени търговци.
„Пазарите се нуждаят от по-конкретни доказателства за подобряване на основните показатели и за връщане на баланса между предлагането и търсенето, преди цените на петрола да достигнат реално дъно", казва Маргарет Ян, пазарен анализатор за базираната в Сингапур компания CMC Markets.
Междувременно е възможно потенциално засилване на цените на петрола, след като предварителното проучване на Ройтерс в сряда прогнозира, че запасите от суров петрол в САЩ ще намалеят с 2,7 милиона барела през седмицата до 21 декември, отбелязвайки четвъртата им седмица на спадове.
Данните за инвентаризацията на Американския петролен институт (API) ще бъдат публикувани в четвъртък, докато правителствената администрация (EIA) ще публикува доклада си в петък.