Цените на петрола се повишават в понеделник заради възможността скорошното поевтиняване на „черното злато“ да спъне добива в САЩ, които в момента са и най-големият производител в света. Въпреки това притесненията за състоянието на глобалната икономика продължават да тежат върху настроението на пазара, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент поскъпват с 0,57%, достигайки цена от 54,41 долара за барел.
Малко по-ограничено е повишаването при американския лек суров петрол WTI, където ръстът е от 0,31% до цена от 45,73 долара за барел.
Петролът започва новата седмица с поскъпване, успявайки да се възстанови от силното поевтиняване от миналата седмица. Сортът Брент загуби 11% от цената си и достигна в петък до най-ниската си стойност от септември 2017 г. насам. WTI също отписа 11% миналата седмица – най-лошото му представяне от януари 2016 г. насам.
И двата сорта отбелязват понижение от над 35% спрямо последните си върхови позиции в началото на октомври.
Заради срива на цените от миналата седмица някои от производителите на шистов петрол дадоха знак за готовност да свият плановете си за добив догодина.
„В краткосрочен план не изглежда, че цените на петрола ще поевтинеят още, тъй като WTI прекрачи нивото на съпротивата от 50 долара и американският президент (Доналд) Тръмп не би искал да види WTI да поевтинее още“, посочва Ким Куан Ре, анализатор към Samsung Futures.
Въпреки това макроикономическата картина и нейното влияние върху търсенето на петрол продължава да оказва натиск на цените. Глобалните фондови пазари отбелязват спадове заради притесненията около световните търговски потоци.
По-рано този месец Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Русия се договориха да намалят производството си на петрол с 1,2 млн. барела дневно от началото на януари в опит да се справят с излишъка на пазара.
Ако това понижение обаче не се окаже достатъчно картелът ще заседава извънредно, заяви в неделя енергийният министър на Саудитска Арабия Сухаил ал Мазруи.
Към притесненията за свръхпроизводство се допълва и броят на активни нефтени платформи в САЩ, който е нараснал с 10 през седмицата, свършваща на 21 декември. С това броят им достига 833 по данни на фирмата за енергийни услуги Baker Hughes.
* Информацията е актуална към 9:30 ч.
преди 5 години И как да са сигурни янките? Те също нямат MDP... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години По-некадърно написана статия отдавна не съм чел.Инвестор ...излагате се! отговор Сигнализирай за неуместен коментар