Цените на петрола не намират единна посока в четвъртък на фона на продължаващите притеснения за свръхпредлагане и перспективите за забавяне на световната икономика, съобщава CNBC.
Фючърсите върху американския суров петрол WTI с доставка през февруари поскъпват с 2,08% до 47,20 долара за барел. В същото време сортът Брент поевтинява с 1,52% до 56,37 долара за барел.
„Възстановяването в сряда беше за кратко и инвеститорите бързо насочиха вниманието си към признаците за забавяне на икономическия растеж през миналата година, рекордното производство и липсата на увереност в ефекта от решението на ОПЕК да свие продукцията“, коментира Си Дзяжуей, главен анализатор в JLC.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) заедно с други производители, включително Русия, се договориха по-рано този месец да ограничат производството с 1,2 млн. барела на ден в опит да намалят резервите и да повишат цените.
Цените на петрола са се понижили с над 30% спрямо върховете си, достигнати през октомври. Свиването на производството ще влезе в сила от следващия месец, а в момента продукцията е или се доближава до рекордни нива в САЩ, Русия и Саудитска Арабия.
Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих заяви, че очаква световните запаси от петрол да се понижат до края на първото тримесечие, но добави, че пазарът остава уязвим от политически и икономически фактори, както и от спекулации.
Техническият анализ показва, че щатският петрол може повторно да тества ниво на подкрепа от 45,94 долара за барел, смята анализаторът от Ройтерс Уанг Тао.
„Волатилността в цените на петрола през тази седмица накара инвестиротите да затварят позициите си, като това намали и ликвидността на пазара“, посочи още Си Дзяжуей.
Данните за запасите от суров петрол в САЩ все пак осигуриха известна подкрепа на цените. Запасите са намалели с 497 хил. барела през седмицата, приключваща на 14 декември по данни на Администрацията за енергийна информация. За сравнение, анализаторите все пак очакваха свиване с 2,4 млн. барела.
Междувременно на стоковите пазари златото поевтинява с 0,40% до 1251,40 долара за тройунция. Среброто и медта също отчитат спад в цената си съответно с 0,90% и 1,56%, докато платината поскъпва с 0,53%.
Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се понижава с 0,29% до 96,69 пункта. Доларът поевтиня спрямо йената с 0,55% до 111,86 йени. Австралийският долар остана стабилен спрямо американския на ниво от 0,7111 долара.
* Информацията е актуална към 9:21 часа