Рекордното производство на петрол в Саудитска Арабия доведе до спад в цените на петрола във вторник на фона на като цяло предпазлива търговия. Инвеститорите са в очакване на срещата на Г-20, която започва в петък в Аржентина, и предстоящото заседание на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) през следващата седмица, обобщава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент за кратко спаднаха дори под 60 долара за барел по време на азиатската сесия, като по-късно се възстановиха до 60,38 долара за барел, отчитайки понижение от 0,17%. Контрактите с доставка през януари за американския суров петрол WTI също се търгуват по-ниско – с 0,41% до 51,42 долара за барел.
Спрямо върховете си, достигнати в началото на октомври, петролът е загубил почти една трета от стойността си. Сред факторите, които дръпнаха цените надолу, са опасенията за свръхпредлагане и слабостта на капиталовите пазари напоследък.
„В момента реакцията на пазара е предизвикана от негативните настроения на фондовите пазари, геополитиката, отслабването на търсенето при едновременно нарастване на предлагането“, коментира Джак Алърдис, анализатор в Cantor Fitzgerald Europe. Според него перспективите пред петролния пазар в голяма степен зависят от резултата от срещата на Г-20 в Буенос Айрес, където САЩ и Китай се очаква да засегнат търговския въпрос, както и от срещата на ОПЕК след това.
Лидерите на страните от Г-20, които представляват най-големите световни икономики, се срещат на 30 ноември и 1 декември, а търговската война между Вашингтон и Пекин е сред важните теми в дневния ред.
ОПЕК ще се събере за ежегодната си среща в централата си във Виена на 6 декември и групата ще обсъди производствената си политика заедно с някои производители извън картела, включително Русия.
В подкрепа на ниските цени на петрола за потребителите, президентът на САЩ Доналд Тръмп оказва натиск върху политическия си съюзник Саудитска Арабия да не намалява производството. Въпреки това обаче повечето анализатори очакват доставките скоро да бъдат ограничени.
„Ако ОПЕК заедно с Русия не изпрати много силно послание на пазара, цените ще се понижат – може би за Брент до 50 долара за барел и WTI до 40 долара за барел или дори по-малко“, смята Ферейдун Фешараки, председател на Борда на директорите на енергийната консултантска компания FGE.
На стоковите пазари златото поевтинява във вторник с 0,11% до 1221,10 долара за тройунция. Останалите метали също отчитат спад в цената си.
Доларовият индекс, измерващ силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,18% до 97,23 пункта. Доларът остава стабилен спрямо йената на ниво от 113,57 йени. Австралийският долар поскъпва с 0,18% до 0,л7234 долара.
* Информацията е актуална към 9:45 часа