IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Търговията с петрол е волатилна на фона на разнопосочни сигнали*

Според анализатори цените на американския суров петрол ще се понижат през втората половина на седмицата заради очакваните данни за ръст на запасите в САЩ

10:15 | 16.10.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Търговията с петрол е волатилна във вторник на фона на сигналите за свиването на иранския износ заради наближаващите санкции от страна на САЩ, които ще влязат в сила в началото на ноември, напрежението около Саудитска Арабия и очакванията за ръст на запасите в САЩ съобщава Ройтерс.

И двата най-търгувани вида петрол поскъпнаха по време на азиатската сесия, но сутринта българско време смениха посоката си на движение. Фючърсите върху американския суров петрол WTI поевтиняват с 0,20% до 71,64 долара за барел. Сортът Брент отчита спад в цената си с 0,06% до 80,73 долара за барел.

През първите две седмици на октомври Иран е изнасял по 1,33 млн. барела петрол на ден за страни като Индия, Китай и Турция по данни на Refinitiv Eikon. За сравнение, през септември са били изнасяни 1,6 млн. барела петрол на ден. Сегашните нива са много под количествата от поне 2,5 млн. барела дневно, отчетени през април, преди президентът Доналд Тръмп да изтегли месец по-късно САЩ от споразумението за иранската ядрена програма и да възстанови санкциите срещу Техеран.

Иран е третият по големина производител сред членовете на Организацията на страните производителки на петрол (ОПЕК).

„Несигурността ще остане до 4 ноември, когато ще стане ясно дали САЩ ще поискат Иран да сведе износа си до нула или ще се съгласят да отстъпят“, смята Винсент Хуанг, анализатор Стокови пазари в NH Investment & Securities в Сеул. Според него цените на Брент вероятно ще останат в диапазона от 80 долара за барел или малко по-високи, а цените на американския суров петрол ще се движат в диапазона 70-75 долара за барел.

Повишаването на цените на петрола в последните сесии беше подкрепено от геополитическото напрежение около изчезването на саудитски журналист в Турция. Турски представител твърди, че саудитски офицери от разузнаването са убили журналиста Джамал Кашоги на 2 октомври в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул.

Президентът Доналд Тръмп заплаши с „тежко наказание“ кралството, ако се установи, че журналистът е бил убит. Тръмп изпрати държавния секретар Майк Помпейо в Саудитска Арабия, за да се срещне с лидера на страната крал Салман.

Към момента Саудитска Арабия, която е и най-големият износител на петрол в света, отхвърля твърдението, че има нещо общо с изчезването на журналиста, като заяви, че ще отмъсти срещу всички действия, предприети по делото „Кашоги“.

Именно от Саудитска Арабия обаче се очаква да компенсира износа от Иран.

Експертният министър на Саудитска Арабия Халид ал-Фалих заяви в понеделник на конференция в Ню Делхи, че кралството е поело ангажимент да посрещне нарастващото търсене на петрол от страна на Индия и да поеме шока от сривовете на доставки на петролния пазар.

По информация на CNN и New York Times страната се готви да признае, че е причинила смъртта на Кашоги.

Според анализатори цените на американския суров петрол ще се понижат през втората половина на седмицата заради очакваните данни за ръст на запасите в САЩ. Очакванията са да се види повишение на запасите за четвърта седмица подред с около 1,1 млн. барела според проучване на Ройтерс.

На стоковите пазари златото остава стабилно на нива от 1230,20 долара за тройунция. Останалите метали обаче се търгуват в различни посоки, а какаото поевтинява с 0,88%.

Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,05% до 95,09 пункта. Доларът поскъпва спрямо йената с 0,25% до 112,05 йени. Австралийският долар поевтинява спрямо американския с 0,17% до 0,7118 долара. 

* Информацията е актуална към 9:17 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:43 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още