IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо по-високите разходи за замърсяване не отказват Европа от въглищата

Фючърсите върху газта ще трябва да поевтинеят с над 20% преди захранваните с въглища електроцентрали да станат нерентабилни

10:56 | 20.09.18 г. 4
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Ако смятате, че нарастващите цени на вредните емисии от изкопаеми горива в Европа ще се отразят на търсенето на въглища, помислете пак.

Най-високите цени за въглеродните кредити от десетилетие насам увеличиха и цената на природния газ, с което обезкуражиха електроцентралите да се разделят с въглищата. В резултат на това търсенето на най-мръсното изкопаемо гориво остава високо на континента, който прави най-много, за да изчисти икономиката си, посочва Bloomberg в свой материал.

Във вторник въглищата достигнаха до най-високата си цена от пет години насам.

Фючърсите върху газта ще трябва да поевтинеят с над 20% преди захранваните с въглища електроцентрали да станат нерентабилни на базата на сегашните пазарни цени за гориво и електричество. Това посочва Георги Славов, ръководител на изследователския отдел на брокерската компания Marex Spectron.

„Това е много малко вероятно“ да се случи най-малкото до ноември, посочва Славов.

Цената на въглищата с доставка в Европа през следващата година се очаква да премине прага от 100 долара за тон за първи път от половин десетилетие насам, увеличавайки разходите за електричество на континента. Тази цена вече е премината за договорите с по-скорошно изпълнение.

Търсенето на въглища в Китай и Индия привлича към двете страни доставки, които иначе биха се озовали в централи в Европа – от Холандия до Германия. Холандските контракти за покупка на въглища за следващата година се възстановиха от загубите си от началото на 2018 г., нараствайки с 13%.

Захранваните с газ производители на електричество, китайските вносители на втечнен природен газ, както и местата за съхранение в континенталната част на Европа се съревновават за едни и същи партиди, подхранвайки ралито на по-чистото гориво. Просто няма достатъчно излишна суровина, която да позволи отказа от въглища.

Китайският внос на въглища достигна 29 млн. тона през юли – най-високото ниво от 2014 г. насам, като междувременно производството на електроенергия в страната отбеляза рекорд от 640,02 млрд. киловат/часа.

Вносът на въглища в световен мащаб ще достигне рекордните 1,01 млрд. тона през тази година, задминавайки стойностите от 2013 г., които бяха малко под 1 млрд. тона, посочва Гийом Пере, основател и директор на базираната в Лондон изследователска компания Perret Associates Ltd.

„Пазарът на въглища е изправен пред структурен недостиг“ на инвестиции, включително по отношение на мини и логистика, посочва още Пере.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 2
zelka007
преди 6 години
днес попаднах на това :https://simecatlantis.com/projects/meygen/хората си бачкат в посока пълна декарбонизация на енергетиката и то сериозно ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 6
fon
преди 6 години
За цената на въглиглищата по света може и да е така, но ЕС се отказва от въглищата със шеметни темпове. Този година може би едва 15% от тока в ЕС ще бъде произведен от въглища (8% от черни и 7-8% от лигнитни), нешо немислимо само до преди няколко години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 1
khao
преди 6 години
защо винаги като в заглавието е въпросително изречение, статията е тъ.па и непрофесионална ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още